Don Ed Hardy. Možno ste o ňom už počuli vďaka značke oblečenia, ktorá nesie jeho meno. Alebo ste niekde narazili na vodku či fľašu vína s pestrofarebným obalom, plným rôznych vzorov, na ktorej sa toto meno vynímalo. Čo však možno neviete, je, že meno patrí jednému z najvplyvnejších amerických tatérov minulého storočia. Ukážeme vám 10 návrhov, ktoré vás prevedú kariérou tejto legendy.

Maskara na susedovom chrbte

A little Owen Jensen love from @jenleetattoo

A post shared by Ed Hardy's TATTOO CITY (@tattoo_city) on

Príbeh Eda Hardyho sa začal v Costa Mesa v Kalifornii. Vtedy ešte len 10-ročný Ed urobil svoje prvé tetovanie” na telo jedného zo susedových detí pomocou maminej maskary a farebných ceruziek. Prístav v jeho rodnom meste bol pre neho najčastejšou inšpiráciou a práve v tomto čase vznikli mnohé tetovacie vzory s motívom lodí, ktoré ho neskôr preslávili.

Moje štúdio spáľte!”

Záujem o tetovanie ho neopustil ani neskôr. V časoch, keď bolo v celých Spojených štátoch iba 500 tatérov a v niekoľkých štátoch bolo tetovanie protizákonné, sa Ed vzdal štúdia na Yale. Presedlal na štúdium tlače, aby sa mohol zdokonaľovať v tetovaní.

Fun one by @tattoosbydoughardy from the @londontattooconvention

A post shared by Ed Hardy's TATTOO CITY (@tattoo_city) on

Spolu s kolegom Mikom Malonem sa v roku 1969 stali učňami Jerryho Collinsa, tatérskej legendy svojho času, a začali sa naplno venovať práci v jeho štúdiu. Už po 4 rokoch však Jerry umrel a vo svojej záveti odkázal, že buď dajú štúdio Mikovi a Edovi, alebo ho majú celé spáliť do tla”.

Z Japonska priviezol revolúciu

Po smrti svojho učiteľa sa Hardy vydal na cestu do Japonska, kde 5 mesiacov študoval pod japonským majstrom Kazuom Oguim, tiež známym ako Horihide.

Táto cesta bola v jeho kariére skutočným prelomom. Do Ameriky sa vrátil s novým štýlom kresby a mnohými novými myšlienkami.

Vo svojom Tattoo City začal ako prvý v USA robiť tetovanie aj podľa návrhov klientov a nielen z predkreslených vzorov. Priniesol tiež japonskú tradíciu celotelového tetovania, ktoré dohromady rozprávalo určitý príbeh.

Want to see some new, incredible work by the man who changed the face of tattooing, bringing a fringe medium that was treated with disdain to the forefront of modern culture? We at Tattoo City would like to welcome you to the major exhibition "Ed Hardy; Visionary Subversive." This exhibition is groundbreaking in it's scope, and the layout which displays Ed's genius in transcending both the tattoo world, and the fine art world. Showing the breadth and depth of his knowledge of both of these subcultures, and the unbridled energy with which he has broken barriers between these two worlds, and uplifted the medium that he has championed since his youth, Visionary Subversive exhibits Hardy at his finest. His unparalleled ability to meld seemingly disparate elements into mysterious narratives, and raw energies evocative of Taoist immortals is readily apparent. His influences range from Tibetan Tiger rug folk art, and Basalt Olmec Heads, to classic icons of the Virgin Mary's "annunciation." Hardy captures the spirit of these formally unique traditions, and channels them into something fresh. Honoring what came before him, and enriching those who will come after him. The show is open now at @themidwaysf curated by @trevor_lee_ewald and produced by @varnishfineart The artist reception will be October 29th from 7-12 midnight at 900 Marin Street. We hope to see everyone from the amazing communities which we are a part of, converge for an occasion as special as this one is.

A post shared by Ed Hardy's TATTOO CITY (@tattoo_city) on

Odvtedy sa stal uznávanou tatérskou autoritou a na svoje konto si pripísal aj 25 kníh o tatérstve a alternatívnom umení, spolu s mnohými výstavami svojich vzorov. Založil magazín Tattoo Time a aj vďaka nemu sa tetovanie stalo mainstreamovou záležitosťou, akou je dnes.

Rok 2000 – Ed Hardy predal svoje meno

Čas, v ktorom začína Don Hardy zaujímať aj nás, milovníkov alkoholu, nastáva oveľa neskôr – v roku 2000. Vtedy totiž predal licencie na mnohé svoje návrhy Christianovi Audigierovi, ktorý spravil z Eda Dona Hardyho ikonu vo svete oblečenia.

A post shared by @edhardy_shop on

Jeho návrhy zrazu nosilo na tričkách a mikinách mnoho známych osobností. Z mena človeka, ktorý spopularizoval tetovanie do rozmerov, ako ho poznáme dnes, sa stala len ďalšia módna značka na regáloch, o ktorej pôvode vedel pravdu len málokto. Sám Hardy sa v niekoľkých rozhovoroch vyjadril, že rozhodnutie ľutuje. Avšak záujem, ktorý si jeho vzory medzi ľuďmi získali, je nepopierateľný.

ed_hardy - vodka

Hoci by sme boli veľmi radi, ak by to bolo inak, ani vodka, pivo, sangria či šampanské značky Ed Hardy nemajú s obľúbeným umelcom veľa spoločného. Ich jediným spoločným znakom sú Edove návrhy, ktoré zdobia fľaše týchto nápojov – a Audigierov šikovný obchodný duch.

Aj napriek tomu však patria na poličku nielen fanúšikov Eda Hardyho. Sú jednými z najkrajších fliaš vôbec a po vypití obsahu si ich zaručene odložíte aj vy!

Zaujal vás príbeh a dizajny Eda Hardyho? Viac ich nájdete na jeho oficiálnom instagrame Tattoo City!

2022 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com