Okolo absinthu koluje veľké množstvo chýrov a mýtov, ktoré mu len pridávajú na jeho tajomnom imidži. Ako to vlastne s tým absinthom bolo a je?

Intrigy, polopravdy, klamstvá, nedorozumenia a pravá láska bojujúca s nepriazňou osudu. To je základná premisa každej jednej telenovely. Prihoďte k tomu zopár fešáckych Juhoameričanov alebo Turkov a aspoň priemerný televízny úspech máte zaručený. Podobným spôsobom by sme však mohli okrem telenoviel opísať aj zrod a život absinthu.

Za všetkým hľadaj ženy…možno

Presný pôvod absinthu nie je tak úplne známy. Lekárske používanie palinky pravej, ktorá je jednou z hlavných zložiek absinthu, sa však spomína už v starovekom Egypte a Grécku. Skutočný zelený absinth uzrel svetlo sveta až v osemnástom storočí. Niektorí hovoria, že ako s univerzálnou medicínou s ním prišiel francúzsky lekár žijúci vo Švajčiarsku Pierre Ordinaire.

Iní zase tvrdia, že ešte pred ním zázračný zelený elixír na liečbu všetkého varili v meste Couvet dve Švajčiarky – sestry Henriodové. Platí aj tu zase staré známe: Za všetkým hľadaj ženu? Tak či onak, recept sa neskôr dostal k majorovi Dubiedovi, ktorý v roku 1797 založil prvú pálenicu na výrobu absinthu.

Absinth - múza českých umelcovMúza umelcov a liek pre vojakov

Popularita absinthu rástla v priebehu devätnásteho storočia pomaly, až kým sa absinth nezačal podávať francúzskym vojakom ako liek proti malárii. Vojna sa skončila, vojaci sa vrátili a v baroch si pýtali absinth. Absinth sa stal vo Francúzsku obľúbeným až natoľko, že piata hodina poobede (dnes zväčša známa ako „happy hour”) sa v tomto období prezývala l’heure verte – zelená hodina.

Okrem Francúzska absinth obľubovali v tomto období aj Švajčiari, Španieli, Portugalci, Briti, Američania…a my. Respektíve, obyvatelia Rakúsko-Uhorska, predovšetkým tí žijúci v Prahe. Slávna kaviareň Slávia vraj často vítala umelcov zo všetkých kútov sveta, ktorí si radi pochutnali na tomto zelenom nápoji. O tom, pre ktorých umelcov bol absinth skutočnou múzou, sa môžete dočítať aj v našom staršom článku.

Halucinácie a zelené víly? Tak to asi ťažko

Absinthová zelená vílaAko každá správna telenovela, aj príbeh absinthu má v sebe nejaké tie polopravdy. Jednou z nich je napríklad aj fakt, že absinth spôsobuje halucinácie. Je nám to ľúto, ale naozaj nie je pravda, že po vypití absinthu uvidíte okolo seba tancovať zelené víly. Tak prečo bol potom roky zakázaný? Nuž, pre toto…

V roku 1905 švajčiarsky robotník Jean Lanfray po vypití absinthu zastrelil svoju ženu a dve dcéry. Áno, nikto nepopiera, že pil aj absinth. Okrem toho však vypil aj 7 pohárov vína, 6 pohárov koňaku, jednu kávu s brandy a 2 štamperlíky mentolového likéru. Mohol za jeho vražedné besnenie naozaj ten absinth?

Túto otázku si pravdepodobne nikto nepoložil, pretože absinth bol následne zakázaný nielen vo Francúzsku, ale aj vo Švajčiarsku, USA, Belgicku, Brazílii… My sme ho však, samozrejme, pili smelo ďalej.

A koniec koncov, ani tým Francúzom ten zákaz nevydržal. V súčasnosti je už absinth legálny a kúpite ho prakticky kdekoľvek. Treba ho však piť s rozumom. Absinth môže niekedy obsahovať až 72 % alkoholu. Jeho nadmerné pitie sa teda skutočne neodporúča, lebo sa môže stať, že sa nestretnete so žiadnymi zelenými vílami, ale v dôsledku otravy alkoholom akurát tak so službu konajúcim lekárom záchrannej služby. V malom množstve však tento tajomný nápoj určite poteší a neuškodí. Tak v zdravej miere: Na zdravie!

2022 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com