Čo krajina, to iné zákony a normy. Nie je tomu inak ani v prípade tolerancie alkoholu u vodičov. Ak si však myslíte, že všade vo svete sú limity rovnaké, mýlite sa. V niektorých krajinách vás dokonca „nespokutujú“ ani do 0,8 promile.

Občas sa to stáva – idete na návštevu k známym alebo na párty v meste a neviete sa tam dostať inak ako autom. Avšak nie pre všetkých to automaticky znamená, že sa môžu v takýto večer s pijatikou rozlúčiť.

Zostatkový alkohol závisí nielen od množstva vypitého alkoholu, ale aj od vášho pohlavia, hmotnosti a ďalších iných vecí. Pre príklad, ak by ste boli mužom v strednom veku s 80 kg váhou, pollitrové 10-stupňové pivo vám z krvi vyprchá tak po 2,5 hodinách. No dva deci vína, ako aj poldecák 40 % tvrdého sa vyparia ešte neskôr – za 3,5 hodiny. U iných ľudí to môže byť viac, ale aj menej.

merač promileSusedné krajiny – koľko promile sa akceptuje?

Sami sme sa divili tomu, že krajín, kde sa povoľuje istá hranica alkoholu, je viac ako tých, kde je tolerancia nulová. Medzi (poctivé) krajiny s nulovou toleranciou patrí Slovensko, Česko či Maďarsko.

Na Slovensku vám do 1 promile môžu policajti udeliť celkom mastné pokuty. Zaplatíte od 200 do 1000 eur, ale nepekne môžete pochodiť aj v inom smere. Vodičské oprávnenie môžete stratiť až na 3 roky.

Ak nafúkate nad 1 promile, máte vážny problém. Nad túto hranicu už nejde o priestupok proti bezpečnosti, ale o trestný čin a možné je odňatie slobody na 1 rok.

Poľsko akceptuje hranicu 0,2 promile, avšak zákony pritvrdzujú v inom. Ak opitý šofér zaviní vážne zranenie alebo smrť, hrozí mu, že si do konca života nezajazdí, prípadne sa dostane na nejaký čas do väzenia.

A čo naši západní susedia? Rakúšania nezapadajú do nulovej tolerancie, ale, naopak, sú celkom benevolentní. Vodičom povoľujú 0,5 promile okrem tých, ktorí majú vodičák menej než dva roky. Sú v podstate ešte začínajúcimi vodičmi, a preto je u nich maximálna hranica 0,1 promile.

Metropoly Európy – Anglicko, Nemecko a Francúzsko

Keď ideme smerom na západ, dostávame sa k podobným, ak nie ešte lepším, podmienkam pre ľudí obľubujúcich alkohol. V takom Nemecku a Francúzsku môžu vodiči jazdiť do normy 0,5 promile  a v Anglicku je dokonca povolená hranica 0,8. Čo myslíte, majú aj vyššie pokuty ako v iných štátoch? Samozrejme, že majú a za vyššiu nameranú hladinu ako 0,8 pokojne zaplatíte aj tisícky eur.

Záverom – niektoré krajiny sú k alkoholu na cestách otvorenejšie ako iné, to však neznamená, že si v tomto smere môžete robiť, čo chcete. Každý z nás by sa mal spoliehať hlavne na seba a svoje limity. Keď si nie ste istí množstvom alkoholu a jeho dôsledkami, použite alkohol-tester alebo online kalkulačku na výpočet promile v krvi.

2022 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com