V dnešnom článku si povieme viac o francúzskom brandy – armagnacu. Zistite, kde siahajú jeho korene a čím sa vyznačuje.

Typické rozdiely medzi koňakom a brandy

Už sme viackrát písali o tom, že každý koňak je v podstate aj brandy, ale naopak to neplatí. Ak hovoríme o brandy, môžeme povedať, že ide o pálenku z vína, ktorá vyzrieva v dubových sudoch. Jej kvalita je rozdielna práve vďaka počtu rokov dozrievania, ktorými sa obohacuje o rôzne zložky.

Koňaky môžu pochádzať iba zo šiestich oblastí francúzskeho mesta Cognac a ich výroba podlieha najrôznejším pravidlám francúzskej vlády. Koňaky sú dvojnásobne destilované v medených kotloch. Celkovo sa považujú za najkvalitnejšie brandy, aké môžeme poznať.

Prečítajte si tiež: Poznáte rozdiel medzi koňakom a brandy?

Armagnac: jeho pole pôsobnosti

Armagnac sa rodí v historickej oblasti na juhu Francúzska s názvom Gaskoňsko. Možno vám je toto územie známe vďaka mušketierovi d´Artagnanovi alebo mestu Condom, kde nájdete výrobňu prezervatívov.

Čo má spoločné koňak s armagnacom?

Armagnac sa od koňaku odlišuje niekoľkými charakteristikami, aj keď ich nie je veľa. V prvom rade ide o lokalitu, kde sa hrozno pestuje a ktorá vplýva na výslednú chuť destilátu. Armagnac sa vyrába z viacerých odrôd vínnej révy.

Pokým koňak zreje v dubových sudoch zvaných „Limousine“, armagnacu dodávajú špecifickú chuť sudy z čierneho dubu s názvom „Une pièce“. Ak sa odhodláte piť armagnac, buďte si istí, že sa potýkate s dosť silným alkoholom. Obsahuje 46 – 48 % alkoholu, čo je viac o 6 až 8 % ako v prípade koňakov.

Najlepší armagnac nájdete na Svetenapojov

V našom e-shope predávame kvalitný alkohol za výborné ceny. Prezrite si, aké armagnacy ponúkajú značky ako Chabot, Janneau alebo Château du Tariquet. Potešia vás nielen skvelou chuťou, ale aj výnimočnou karafou, v ktorej je tento poklad uschovaný. Alkohol dostanete spoľahlivo už do dvoch dní.

2022 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com