Niektorí ju možno pijete často, iní ste o nej ani nepočuli. Je pravdou, že vodka Belvedere nie je na výslní barmanských pultov ako iné známejšie druhy. No svojou výrobou, chuťou a históriou je zaujímavým skvostom liehovarníckej oblasti.

Odkiaľ sa vzala

Jej korene možno pripísať našim severným susedom, Poliakom, a mestečku Żyrardów. Vyrába sa od roku 1993 a jej zvláštnosťou je, že je spracovaná iba z jedného druhu raže. Ide o zlatú raž Dankowskie, ktorá sa pestuje na konkrétnych miestach medzi mestami Łódz a Varšava.

Čistú chuť vodky umocňuje jej štvornásobná destilácia. Aby si udržala jemnú chuť, nie je vôbec filtrovaná. Nad jej procesom výroby dohliada skúsený znalec so 40-ročnými skúsenosťami –  Zbigniew Mońka. Považuje sa za klenot Poľska, ktorým sa je určite hodno pochváliť.

Ak si pozorne všimnete jej fľašku, zbadáte na nej budovu, pripomínajúcu zámok. Nejde však o klasickú navštevovanú pamätihodnosť, ale o poľský prezidentský palác s názvom Belweder, po ktorom je pomenovaná. Vyskytuje sa však iba na niektorých etiketách fľašiek.

Aféra z roku 2012

Rok 2012 bol pre reputáciu vodky nepríjemný. Zapríčinila to reklama, ktorú vypustili na sociálnych sieťach a ktorá s nápisom a fotkou v podstate nepriamo smerovala k znásilňovaniu žien. Na obrázku bol muž, ktorý držal ženu s vystrašeným výrazom za pás a v pozadí bol slogan: „Unlike some people, Belvedere always goes down smoothly.“ (Na rozdiel od iných ľudí, Belvedere schádza dolu hladko.) – („Go down“ môže byť v angličtine výrazom pre orálny sex.)

Takto vyzeral vizuál reklamy v skutočnosti.

Po uploadnutí reklamy sa na sociálnych sieťach spustila vlna oprávnenej kritiky a napriek niekoľkých ospravedlneniam, ktoré z firmy opätovne odzneli, bola táto reklama obrovským  krokom vedľa.

Na počesť bondovky

O tom, že je vodka prémiová, svedčí jej partnerstvo s ikonou kinematografie – filmom Jamesa Bonda. Stala sa oficiálnym partnerom filmu Spectre z roku 2015 a Bondovho jedinečného Martini. Pri tejto príležitosti vyšli limitované edície vodky s nápisom 007.

Malá ochutnávka či pripomenutie filmu Spectre. 😉

Čistú a jemnú vodku Belvedere nájdete, ako inak, aj v našom e-shope. Doručíme vám ju spoľahlivo a maximálne do 48 hodín.

2022 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com