Žiadnej inej slovenskej vodke sa nepodarilo to, čo sa podarilo vodke zo Starej Ľubovne. Práve v Starej Ľubovni totiž vznikla luxusná vodka určená pre americký trh, ktorej v roku 2008 znalci predpovedali skvelú budúcnosť. Už zakrátko sa tak stalo a slovenská Double Cross vodka dobyla Ameriku.

Americký úmysel, slovenský úspech

Absolvent medicíny a nádejný chirurg Malcolm Lloyd si na chvíľu odskočil od lekárskeho povolania, vrhol sa na biznis s alkoholom a stal sa jedným z akcionárov spoločnosti Old Nassau z USA. Vtedy ešte zrejme netušil, že sa pôvodne krátkodobo zamýšľaná záležitosť predĺži na dlhoročný biznis, ktorý mu prinesie svetový úspech.

V roku 2008 si Malcolm Lloyd zaumienil priniesť na americký trh novú vodku, ktorá by mala vynikať spomedzi ostatných svojou špičkovou kvalitou. Základ úspechu spočíval už len v tom, že v USA sa ročne vypije šesťsto miliónov litrov vodky, čo znamená, že každý dospelý Američan vypije za rok priemerne dva a pol litra vodky. Zostávalo už len odlíšiť sa od ostatnej konkurencie.

Spoločnosť Old Nassau sa preto rozhodla pátrať po výrobcovi práve v krajinách, v ktorých je výroba vodky tradíciou – teda v krajinách východnej Európy a bývalého Sovietskeho zväzu. Do výberového konania sa prihlásilo približne 60 producentov s viac ako 200 druhmi vodky, ktoré boli podrobené analýzam v amerických laboratóriách. A, čuduj sa svete, najväčší úspech zožala vodka z rodinného liehovaru v Starej Ľubovni.

Rodinná firma, ktorá našla poklad

Na výrobu luxusnej slovenskej vodky pre americký trh sa podujal Staroľubovniansky podnik Gas Familia. Ten založili ešte v roku 1994 Guregovci. Pôvodne išlo len o distribučnú firmu, ktorá sa však neskôr pustila vo výroby liehovín. Lieh si však nevyrábali sami a nakupovali ho od rôznych výrobcov. Z toho dôvodu kvalita ich produktov nebola ani zďaleka prvotriedna. Jedným z možných riešení tohto problému bol vlastný liehovar.

Firma teda kúpila starý dom v centre mesta, v ktorom sa kedysi nachádzal liehovar rodiny Morgenbesserovcov. Keď sa dom rekonštruoval, pod trámom objavili starý fascikel. A bol to hotový poklad! Nachádzali sa v ňom totiž staré receptúry. Liehovarnícky majster Ján Krak receptúry oprášil, zdokonalil a položil tak základ Double Cross vodky.

Ján Krak sa stal jedným z najúspešnejších majstrov destilácie v Európe a vytvoril nielen slovenskú vodku, ktorá dobyla svet, ale aj Goral Vodku MASTER, ktorá bola v roku 2011 označená za najkvalitnejšiu európsku vodku.

Diamantový recept, luxusná vodka

Základom úspechu receptúry Double Cross vodky sú najmä kvalitné suroviny, sedemnásobná destilácia liehu a sedemnásobná filtrácia. Pšenica, z ktorej sa vodka vyrába, sa pestuje na

2020 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com