Unikátna chuť, špecifická fľaša, dokonalý zážitok. I tak by sme mohli charakterizovať svetoznámu vodku Absolut, jednu z najkvalitnejších vodiek vôbec. Čítajte ďalej a spoznajte jej príbeh.

Vodka je pôvodom ruský nápoj, ktorý vznikol už v 14. storočí. Má výraznú alkoholickú chuť a číru farbu, priezračnú ako voda. A práve preto dostala svoje pomenovanie zo zdrobneniny slovanského slova pre vodu. Spravidla sa vyrába z obilia, no možno ju vyrobiť aj zo zemiakov či akejkoľvek rastliny, ktorá je bohatá na škrob či cukor.

Najkvalitnejšími vodkami však bývajú práve tie, ktoré sú vyrobené z raže a pšenice. A jedna z najlepších a vďaka obalu možno tvrdiť i najkrajších vodiek sa vyrába vo Švédsku. Absolútne dokonalá vodka Absolut.

Z histórie švédskej vodky

Už záznamy zo štokholmských daňových kníh z roku 1460 hovoria o predaji destilátu vyrábaného z obilia, teda vodky. Vtedy však tento nápoj ešte neslúžil na pitie a na zábavu, ale na výrobu strelného prachu. Vodka sa teda vo Švédsku produkovala spočiatku na vojenské a priemyselné účely. Už v 17. storočí sa však vodka začala šíriť po celom Švédsku a stávala sa čoraz populárnejším a tiež cenovo dostupným alkoholickým nápojom.

Absolut vodku doručíme priamo k vám dmov do 24h. Prejsť do obchodu.

Revolúciu v oblasti produkcie švédskej vodky však spôsobil až v roku 1879 Lars Olsson Smith. Išlo o veľmi úspešného obchodníka, ktorý už v čase, keď sa iba začínal holiť, ovládal takmer tretinu celého švédskeho trhu s vodkou. Lars Olsson Smith sa zameral najmä na kvalitu vodky. V 19. storočí totiž väčšina produkovanej vodky bola zdraviu škodlivá, keďže sa vyrábala primitívnym spôsobom. Lars Olsson Smith sa teda zameral na to, ako všetky škodlivé substancie z vodky odstrániť a dodať jej tak úplne nový rozmer.

V roku 1879 tak mohol verejnosti predstaviť svoju Absolut Rent Brännvin, čo v preklade znamená absolútne čistá pálenka. Vyrobil ju takzvanou rektifikáciou, metódou, ktorá sa pri výrobe vodky Absolut používa až dodnes. Po smrti experimentátora Smitha sa zdalo, že jeho vodka umrie spolu s ním. Vodka síce skutočne na čas upadla do zabudnutia, a to až na celých 100 rokov. Avšak, švédska spoločnosť Vin & Spirit ju v roku 1979 vrátila späť do života.

Proces výroby vodky Absolut

Vodka Absolut sa stále vyrába na jednom mieste, a to v pálenici neďaleko mestečka Åhus na juhu Švédska. Jej kvalitu zabezpečuje kontinuálna destinácia vysoko kvalitnej ozimnej pšenice a používanie vody z vlastnej studne. Produkt sa ďalej podrobuje štvorfázovej filtrácii, čo z neho robí jeden z najčistejších destilátov na celom svete. Potom ostáva už len naliať vodku do typických unikátnych fliaš, ktoré sa vyplachujú samotnou “Absolutkou”.

Absolut vodku doručíme priamo k vám dmov do 24h. Prejsť do obchodu.

Umenie vo vnútri i na povrchu

Originálna fľaša je základom skvelého marketingu, ktorý vodku Absolut preslávil. Spoločnosť V&S sa totiž rozhodla vodku nalievať do fliaš inšpirovaných starodávnymi „liekovkami“, pričom tradičné etikety nahradili textom vytlačenom priamo na fľaši. Tým bola podčiarknutá jednoduchosť i tradícia vodky Absolut.

Typické fľaše si zachovali svoj tvar až dodnes, no stále viac sa na nich odzrkadľujú aj idey popredných výtvarníkov, ktorí robia z fliaš vodky Absolut hotové umenie. Aj vďaka tomu je dnes vodka Absolut druhou najpredávanejšou značkou vodky na svete. Pretože umenie výroby kvalitnej vodky sa už neskrýva len vo vnútri fľaše, ale aj na jej povrchu.

Absolut vodku doručíme priamo k vám dmov do 24h. Prejsť do obchodu.

2020 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com