Silvester sa blíži a vy sa rozhodujete, aké zásoby alkoholu si nachystať? Jednoznačne stavte na niečo neobvyklé, čo po zvyšok roka zo svojho pitného režimu vynechávate. Výborným tipom je tequila. Čistú ju napríklad nájdete pod značkou Herradura, v zmiešanej verzii si vychutnajte Olmecu. 

Jalisco a piňas

Tequila sa vyrába z rastliny Agave tequilana, hovorovo označovanej ako „Modrá agáve.” Pestuje sa v mexickom štáte Jalisco, kde sa jej aj najlepšie darí kvôli klimatickým podmienkam. Na tomto mieste vzniká približne 70 % z jej celkovej produkcie.

Rastlinka, vysoká asi 2 metre, je po 8 až 12 rokoch zbavená listov, čiže z nej zostane iba plod. Listy sa osekávajú, tento proces sa robí manuálne a je dosť namáhavý. Na výrobu tequily sa použije iba plod zvaný piňas. Veľkosťou a vzhľadom pripomína ananás. Plody potom putujú do pecí, kde sa uvaria, následne sa pomelú a získa sa z nich šťava aguamiel. Poslednými krokmi sú kvasenie a destilovanie.

Čistá a zmiešaná

Tá pravá mexická tequila je spracovaná čisto iba z tejto rastlinky. Obvykle býva drahšia. Druhým spôsobom výroby je tequila – mixto, ktorú okrem výťažku z agáve dotvára cukrová trstina. Musí však obsahovať aspoň 51 % agáve. Medzi zmiešané tequily patrí napríklad Olmeca, ktorá sa vyrába už od roku 1967. Dnes si ju môžete dopriať v edíciách Tezón a Altos.

Do niektorých tequíl sa primiešava karamel, aby mali zlatistú farbu. To im však odoberá pravú hodnotu. Dobrým spôsobom na to, aby ste zistili, či tequila obsahuje karamel, je rozotrenie niekoľkých kvapiek alkoholu v rukách a keď sa vám budú ruky lepiť, je to jasné – obsahuje karamel.

Tequilu možno rozdeliť na niekoľko druhov, podľa toho, koľko rokov zreje v sudoch. Prvým je

Blanco (Silver) – táto tequila v sudoch nedozrieva vôbec, preto má ostrejšiu chuť. Joven Abocado (Gold) je menej kvalitný typ tequily, ktorý sa dochucuje karamelom. Lepším variantom je Reposado, ktorý zreje v dubových sudoch od 3 mesiacov až po 1 rok. Odborníkmi najobľúbenejší je druh Aňejo. 

Piť ju s pomarančom a soľou?

Mexičania pijú svoj národný alkohol čistý. Zvyk v podobe podávania s pomarančom a soľou prišiel z Ameriky, kedy sa tam dovážala nekvalitná tequila. Američania sa snažili jej nepríjmenú chuť potlačiť inými ingrediencami. Dôležitejšie ako historky vzniku tejto tradície a toho, ako sa má tequila správne piť je to, ako chutí vám. Nenechajte si odobrať svoj zvyk, hoci by sa vymykal štandardom a etikete. :)

modra-agave-tequila

Objednajte si tequilu zo Svetnapojov.sk

Keď chcete byť na najväčšiu párty roka pripravení v plnej zbroji, objednajte si zásoby tequily už dnes. V ponuke nájdete len originálne značky ako je Casa Noble, Herradura či Olmeca. Náš e-shop vám ponúka veľké množstvo alkoholu – rumu, whiskey, brandy či vodky, ktorý doručujeme rýchlo a spoľahlivo. Užite si posledné chvíle roka s kvalitným alkoholom, po ktorom nebudete mať veľkú opicu.

2022 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com