Ako zistiť, či nám alkohol škodí alebo nie? V prvom rade ide o mieru a v tom druhom záleží aj na tom, aký alkohol pijete. Nie je to ten najlacnejší, ktorý ste ako prvý zbadali v regále obchodu? No a ako vlastne rozoznať, ktorý je kvalitný, keď nie ste laboratórny pracovník ani tzv. pálenčiar?

Prípona -ica hovorí o pravom alkohole

Nikoho netreba špeciálne oboznamovať s ovocnými destilátmi, o čo ide, čo sú zač. Je to tzv. hruškovica, marhuľovica či čerešňovica. Ak si kúpite fľašku s týmto pomenovaním, tak máte istotu, že ide o alkohol, ktorý je naozaj vyrobený z niektorého druhu ovocia.

Pričom ak natrafíte na názov ovocného destilátu marhuľa alebo čerešňa, sú pravdepodobne vydestilované z repy, kukurice alebo obilia. Okrem toho v nich sú často umelé prísady. A čo myslíte, prečo? Lebo tento proces výroby je lacnejší ako ten prvý.

Najlacnejší alkohol môže byť z dreva alebo uhlia

Čo sa ešte občas stáva je, že falšovatelia vyrábajú alkohol z dreva alebo uhlia. Áno, dobre počujete. Toto drevo obsahuje celulózu (čo je vlastne cukor), a tým pádom sa z neho dá spraviť klasický destilovaný lieh.

Problémom je, že tento spôsob výroby je zakázaný a pozitívne je, že nie je škodlivý. To sa však nedá povedať o denaturovanom alkohole, ktorý má v sebe petrolej a technický benzín. Ten by sa naozaj nemal vyskytovať v baroch alebo na pultoch predajní. Vodítkom na to, aby ste ho rozpoznali, pre vás môže byť tá najnižšia cena.

S energeťákmi určite nie

Láka vás dať si k poháriku vodky aj energetický nápoj? Radšej si vystačte s tým samotným štamperlíkom. Nie je nič nové pod slnkom, že po energeťáku nám začne búšiť srdce ako pred štátnicami alebo predvolaním na červený koberček k šéfovi. Táto kombinácia teda môže ohrozovať vaše srdce a celý kardiovaskulárny systém.

Alkohol nás robí aj šťastnými

O alkohole sa vedie viacero polemík. Nepiť ho vôbec? Alebo iba príležitostne? A čo pravidelné pitie, ale v malom množstve? Na tieto otázky zrejme nikdy nebude jednoznačná odpoveď, avšak nemožno odškriepiť fakt, že po dobrom pohári vínka alebo tvrdého sa cítime lepšie. Ešte keď k tomu pridáme dobrú partiu ľudí, šťastie je dokonalé.

 

Keď chcete vedieť, čo hovoria o šťastí z alkoholu výskumníci, prečítajte si tento článok.

2022 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com