Tatranský čaj, jeden z najobľúbenejších slovenských alkoholov, určite netreba predstavovať. Srdcia Slovákov si získal vďaka majstrovsky namiešaným príchutiam, ktoré u nás pred tým v alkohole neboli príliš bežné. Obľúbili sme si ho však aj vďaka jeho výrazným a zaujímavým fľašiam, ktoré na vás v záplave liehovín z regálu v obchode priam vyskočia.

 

Čistý a jednoduchý dizajn „tatranských“ fľašiek si získal aj odbornú verejnosť, vďaka ktorej sa môžu pýšiť viacerými oceneniami – napríklad svetovo najuznávanejšou cenou za produktový dizajn Red Dot Award.

Na prvý pohľad je to krásna, ale jednoduchá fľaša s veľkým „T“. Keď sa však trocha ponoríte pod povrch, zistíte, že sa tam v skutočnosti ukrýva oveľa viac.
Poďme spoločne odhaliť, čo mali na mysli tvorcovia, keď nám do rúk vložili zelenú fľašu plnú citrusového čaju spod Tatier.

Termosky plné tatranského čaju

Karloff pri výrobe tatranského čaju vychádza z pôvodných receptúr, ktoré sa používali na tatranských horských chatách. Tieto receptúry boli pôvodne určené na posilnenie turistov po túre v sychravom počasí. Preto aj tvar fľaše pripomína starú termosku, v ktorej chatári tento životodarný trúnok ukrývali.

A symbolika siahajúca do minulosti tu zďaleka nekončí.

Stačí, ak zaostríte na to veľké T v strede fľaše.

Čo sa skrýva priamo pred našimi očami?

Všimnite si, že písmeno v strede je poskladané z mnohých ornamentov, ktoré pripomínajú slovenské folklórne výzdoby. Nie sú to však len náhodne vybraté znaky – každý z nich symbolizuje určitú časť dedičstva, ktoré so sebou Tatratea nesie:

1. Srdce – … no lebo je to vec srdca. 😉 Ak ste si ho doteraz nevšimli, teraz už ho určite nedokážete „neuvidieť“. Kde? No predsa uprostred.

Srdce

  1. Perúnova hviezda – symbol uprostred srdca, ktorý odkazuje na našu najstaršiu históriu. Náboženský znak starých Slovanov mal chrániť pred bleskami, ohňom, vojnou či mnohými ďalšími nástrahami, s ktorými sa naši predkovia mohli stretnúť.

Hviezda

  1. Kohúty – kohút bol pre našich predkov ochrancom pred silami temnoty. Jeho kikiríkanie „zaháňalo“ noc a vítalo nový deň, v ktorom zlé sily nemali nad človekom moc. V našich folklórnych ornamentoch často symbolizuje silu, vitalitu, nadšenie zo života a tiež oheň.

Kohúty

  1. Zem – úplne na spodku nájdete odkaz na to, kde všetko začína. Tatranský čaj by bez zeme, z ktorej vyviera tatranská voda a na ktorej rastú jeho prísady, neexistoval. Nad ňou nájdete symbol rastlín a zvierat, hold tatranskej prírode.

Zem

  1. Energia – ďalšími ľudovými symbolmi, ktoré sa v logu ukrývajú, sú symboly energie. Nad faunou a flórou nájdeme symbol rovnováhy energii. Dve spojené špirály roztočené do rôznych smerov predstavovali pre našich predkov sily stvorenia a ničenia. Na bokoch sú symboly vnútornej (duševnej) a vonkajšej (fyzickej) sily. Tieto nájdete medzi inými aj na čičmanských domových ornamentoch!

Energie

  1. Percento alkoholu – dosť bolo starej symboliky. V logu je užitočná informácia aj pre nás, milovníkov alkoholu, ktorá je veľmi šikovne ukrytá! Možno ste si to doteraz nevšimli, ale jedna časť loga Tatratea sa mení podľa druhu čaju.

    Priamo pod „srdcom“ sú napísané čísla značiace obsah alkoholu v danom druhu čaju – normálne a zrkadlovo.

Alkohol

A je toho viac

Neznamená to však, že sú to všetky významy, ktoré sa v skutočne prepracovanom logu tatranského čaju schovávajú. Najlepšie urobíte, ak sa sami ponoríte do príbehu, ktorý každú fľašku nášho obľúbeného nápoja obklopuje.

A ak si namiesto teórie radšej dáte panáka, tak vhupnite rovno do nášho e-shopu.

2020 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com