Kto by nepoznal whisky Johnnie Walker, predávanú po celom svete? Ak aj nie ste milovníkom tohto alkoholu, určite by ste rozpoznali aspoň logo. Silueta elegána v klobúku kráčajúceho s paličkou. Aká história sa za tým skrýva? To sa dozviete teraz.

Príbeh tohto alkoholu sa začal v drsnom a studenom Škótsku, tak ako aj príbeh mena Walker. Ich spoločná cesta sa nakoniec tiahla nie roky, ale rovno celé generácie. Pre správnu atmosféru si nalejte pohárik whisky a čítajte.

Príbeh škótskej whisky

Keďže alkohol nebol neznámym pojmom ani pre našich predkov, v Škótsku bol bežne dostupný od začiatku 19. storočia. „Bežne“ znamená, že nebolo žiadnou zvláštnosťou ísť do obchodu a okrem jedla kúpiť aj niečo tekuté na zahriatie.

johnnie walker

Whisky, nazývaná aj voda života, sa stala súčasťou Škótska, ale jej kvalita bola otázna. Našťastie, v malom mestečku menom Kilmarnock sa jeden obchodník chystal na zmenu.

Nikdy nemiešaj alkohol? Nie tak úplne

Život v Škótsku nebol v minulosti ľahký. Už vôbec nie pre Johna „Johnnieho“ Walkera, ktorému zomrel otec a prenechal mu farmu. Našťastie, John mal vždy podnikavého ducha, a tak farmu predal, aby si otvoril obchod. Nezaprel sa v ňom pravý biznismen, pretože čoskoro našiel dieru na trhu.

Všetky obchody predávali iba whisky pochybnej kvality. Podľa zákona sa síce nesmelo miešať obilné a sladové whisky, ale John mohol skúšať variovať aspoň jeden druh. Začal robiť pokusy, až dokázal namiešať whisky každému podľa chuti. Síce sa hovorí, nikdy nemiešaj alkohol, ale v tomto prípade sa to oplatilo.

Svetová whisky

Keď John Walker zomrel, prenechal svojmu synovi Alexandrovi už prosperujúci biznis. V tom čase si špeciálna whisky začala ešte len osvojovať svoje prvé meno, Walker’s Kilmarnock Whisky.

johnnie walker  kolekcia fliaš

Alexander, ktorý zdedil otcovu podnikavosť, sa rozhodol posunúť produkciu tejto škótskej špeciality na celosvetový level. V tom čase už mohol robiť rôzne zmesi takmer bez obmedzení. Vďaka tomu bola chuť whisky príjemnejšia a dostupnejšia každému.

Alexander tiež vytvoril prvú komerčnú zmes Old Highland Whisky. Tá sa pomocou lodnej prepravy mala dostať do rôznych kútov sveta. Šikovný syn nebol pozadu ani v dizajne, pretože tvar fľaše zmenil na štvorcovú. Znížili sa tak straty spôsobené rozbitím a predaj v zahraničí mohol rásť.

Biela, červená, čierna

Keď nastal čas, obchod musel prejsť na Alexandrových synov. Vďaka nim sa whisky posunula o míľový krok vpred. Podľa farieb etikiet vytvorili názvy Johnnie Walker White, Red and Black Label. A čo známe logo? Mladý ilustrátor Tom Browne ho raz načrtol na zadnú stranu menu a odvety si ho dvaja bratia osvojili. Logo kráčajúceho elegána sa síce rokmi obnovovalo, ale nikdy sa nezmenilo úplne.

johnnie walker blue label

Z farmárskeho syna sa tak stal elegantný obchodník, kráčajúci vpred a neustále inovujúci. A z kedysi malej značky vznikol dnes už najväčší producent škótskej whisky na svete.

Na našej stránke svetnapojov.sk nájdete okrem legendárneho Red Label aj lahodný Black Label a výnimočný Blue Label, ako aj limitované a darčekové edície tejto whisky. Takže, ako by povedal Johnnie, „keep walking“.

2022 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com