Rovnako exotická, ako je samotné Mexiko, je i tequila – tamojší národný nápoj. Mexičania majú pitie tequily v krvi, no s nami dokáže stále poriadne zatočiť. Ako sa pije tequila po mexicky?

Na tequilu, ako svoj národný nápoj, sú Mexičania patrične hrdí. Niet sa čomu čudovať, veď je obľúbená na celom svete. Na rozdiel od Mexičanov však stále až tak dobre nevieme, akú tequilu si v bare objednať, a ako ju piť, aby na nás na druhý deň nesadla opica.

V baroch existuje niekoľko druhov tequily, ktoré sa od seba líšia najmä kvalitou odrážajúcou sa v cenách. V prípade tequily sa na kvalite určite neodporúča šetriť.

Rokmi overená kvalita tequily blanco

Mexičania najviac uznávajú kvalitnú tequilu blanco, pretože ukrýva najčistejšiu chuť agáve. Tento nápoj zrel dosť dlhý čas na to, aby si zachoval výraznú ostrejšiu chuť a vôňu. U nás ju poznáme ako striebornú tequilu.

Nie je všetko zlato, čo sa blyští

Slovákom najviac chutí tequila gold. Myslíme si totiž, že ak má nápoj zlatistú farbu, bude i kvalitnejší. To však nie nič iné než veľký omyl. Zlatá tequila sa vyrába z tequily blanco, no pri výrobnom procese je dofarbovaný karamelom. Často sa pritom stáva, že i kvalitné blanco sa nesprávnym dofarbením znehodnotí. Preto je dôležité si dávať najmä pri zlatej tequile pozor na značku overenú časom.

Kvalitnou zlatistou tequilou je tequila reposado. Jej chuť je delikátne, s náznakom vanilky a škorice. Na rozdiel od tequily gold, svoju zlatistú farbu získala v priebehu ročného zrenia v dubových sudoch. Keďže jej zlatá farba vzniká prirodzene, býva obvykle svetlejšia než tequila gold. Ak chcete zistiť kvalitu tequily so zlatistým nádychom, jednoducho ju otestujte. V dlaniach rozotrite niekoľko kvapiek nápoja a ak zostanú vaše ruky lepkavé, tequila obsahuje karamelové farbivo.

Ako správne piť tequilu, aby sme neurazili Mexičanov?

Ak sa opýtate Mexičana, ako sa má tequila správne piť, odpovie vám: „Ako vám najviac chutí.“ Pritom, ak budete chvíľu Mexičanov pri pití ich národného nápoja pozorovať, zistíte, že nikdy nepijú tequilu so soľou a citrónom či škoricou a pomarančom. Tento populárny rituál zaviedli Američania v dobe, keď do Spojených štátov dovážali nekvalitnú tequily a potrebovali nejakým spôsobom zakryť jej hnusnú chuť.

Ak chcete teda piť tequilu po mexicky, rozhodne ju pite čistú alebo ju zmiešajte v koktejloch. Kvalitná tequila by nemala štípať či páliť a rozhodne by pri nej nemali slziť oči. Najkvalitnejšími tequilami sú tie, ktoré obsahujú 100 percent agáve. Na trhu sa však, samozrejme, môžeme stretnúť aj s menej kvalitnými tequilami, ktoré sa označujú ako mixto. Obsahujú len 51 percent agáve a zvyšný alkohol je získavaný z cukrovej trstiny či obilia.

Pravé mexické tequila drinky
Paloma

Do pohára s ľadom nalejte 4 cl Tegquily Blanco, dolejte grapefruitovým tonikom a pokvapkajte čerstvou limetovou šťavou.

Charro Negro

Do pohára s ľadom nalejte 4 cl Tegquily Blanco, dolejte Colou a ozdobte nakrojeným plátkom citróna alebo limetky.

2021 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com