Ten, kto rád cestuje a na dovolenke si s obľubou pochutná na dobrom aperitíve, by mal vedieť, kde mu to bude dovolené a kde nie. Sú krajiny, kde je predaj alkoholu úplne zakázaný. Ktoré sú to a kde s pitím nebudete mať naopak žiadny problém?

Veková hranica od 16 aj 21

To, že Spojené štáty americké majú vekovú hranicu pitia alkoholu povolenú až od 21 rokov, je všeobecne známym faktom. Ak sa pozrieme na mapu celého sveta, zistíme, že vekové obmedzenia sú iné od krajiny ku krajine. Niekde sa legálne pije už od 16-tich alebo nie sú stanovené žiadne limity, no inde je predaj alkoholu úplne zakázaný.

Povolená veková hranica pitia alkoholu vo svete

Zdroj: Column Five Media, Sloshspot.com

Žiadne limity vo veku pri pití

Začnime tými príjemnejšími miestami, kde vám pri predaji alkoholu nebudú kontrolovať vek. Bez obmedzení si vypijete napríklad v Rumunsku, Kazachstane, na juhovýchode Ázie vo Vietname, Mjanmarsku, v Laosi, ale aj na Kube či v Maroku. Ani v zazimenom Gruzínsku nebudete mať s týmto problém.

V Afrike súvisí zákaz predaja alkoholu s kultúrou Arabov

Najprísnejšie zákony platia na východe v afrických krajinách. Keby ste zavítali do Líbye alebo Sudánu, na nápojovom lístku by ste dlho museli hľadať alkohol. V týchto krajinách platí jeho zákaz, pretože kultúra moslimov pitie alkoholu nepovoľuje. Turisti však môžu skrotiť svoje mlsné jazýčky v neďalekom Egypte alebo Tunisku.

V USA sú najhoršími krajinami na pitie Utah či Pensylvánia

V Amerike to v niektorých štátoch nie je iba o 21-ročnej vekovej hranici. Americká prohibícia, teda zákaz pitia alkoholu, z prvej polovice 20. storočia síce už dávno skončila, ale predsa sa nájdu štáty, kde sú zákony pre návštevníkov značne krkolomné.

Napríklad v štáte Utah by ste si v miestnom obchode kúpili len pivo s obsahom menej ako 3,2 % alkoholu. Koktaily môžu obsahovať maximálne 1,5 fl oz (fluid ounce – jednotka objemu) hlavného alkoholu. Vo väčšine reštaurácií si musíte objednať s alkoholom jedlo, inak ho nedostanete. Reštaurácie na to majú špeciálnu licenciu. Okrem toho sú vína a silnejšie pivá predávané len v obchodoch, ktoré vyhľadáte pod názvom Utah State Liquor Stores. Majú obmedzené otváracie hodiny a sú úplne zatvorené v nedeľu.

A vedeli ste to, že v Pensylvánii si nemôžete kúpiť naraz pivo aj víno a že predaj alkoholu je v nedeľu zakázaný? Ak ste sa sem prišli pozrieť ako návštevník, môžete byť sklamaní tým, že obchody s alkoholom, ktoré sú podobne ako v Utah vlastnené štátom, nepredávajú pivo. Chuť na pivo by ste mohli uhasiť jedine tým, že by ste vyhľadali jeho distribútora.

Ocitli ste sa už v krajine, kde ste sa museli pri pití alkoholu boriť so zákonmi? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti.

2019 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com