Dnes sa pozrieme na cestu tohto obľúbeného nápoja. Na to, ako sa dostal až do aristokratických kruhov, kde bol mimoriadne žiadaný. Okrem toho ozrejmíme jeho korene a vplyv írskej histórie na celkový vývoj značky.

Keď sa niekto zamýšľa nad ikonickou značkou, ktorá má ducha, Hennessy musí byť na vrchole tohto pomyselného zoznamu. Spomína sa v televízii, hudbe, na internete, vo filmoch a v podstate kdekoľvek.

Ide totiž o najpredávanejší koňak na svete, ktorý má za sebou bohatú históriu. Vyrába sa vo francúzskom meste Cognac, kam siahajú jeho korene. Vedeli ste, že príbeh jeho pôvodu zasahuje do jedného z najdôležitejších momentov írskej histórie?

Sága Divej husy

Súčasťou zmluvy Limerick v roku 1691 bolo, že vojsko Patricka Sarsfielda, ktoré bojovalo proti armáde Williama z Orange, získalo možnosť plaviť sa do Francúzska. Jeho cieľom bolo pridať sa ku katolíkom.

Sarsfield vtedy veril, že vyjednal zmluvu, ktorá zaručuje práva asi pre 20-tisíc írskych vojakov. Čo čert nechcel, tento pakt kruto napadla Británia, ktorá ho nahradila trestným zákonom. Ten naopak odoberal práva írskym katolíkom v Británii, kde boli za svoje náboženstvo prenasledovaní. Išlo o zradu, ktorá začala ságu Divej husy.

V nasledujúcich 100 rokoch mala francúzska armáda írsku brigádu, ktorú spočiatku tvorili Sarsfieldovi vojaci. Bola aktívne dopĺňaná prúdom mladých mužov z Írska. Tí získali prezývku divé husy. Svoje možnosti mali prísne obmedzené trestnými zákonmi.

Mnohí z nich mali šťastie a dostali sa do popredia v európskych armádach. Bojovali v rôznych konfliktoch po celej Európe aj vo svete. Jednou z najznámejších divých husí bol aj Richard Hennessy.

Richard_Hennessy

Koňak Hennessy, zrodený na brehu rieky Charente

Richard Hennessy vo svojich dvadsiatich rokoch odišiel z domova, aby bojoval vo francúzskej armáde kráľa Ľudovíta XV. Francúzsko v roku 1745 zvíťazilo. Počas boja však írska brigáda utrpela najvyššie straty. Ani Richard Hennessy sa nevyhol zraneniam.

Po vojne sa usadil v regióne Cognac, na brehu rieky Charente, kde začal destilovať víno na výrobu brandy. Tu sa zrodil aj legendárny koňak Hennessy.

Jeho lahodná chuť už počas svojich začiatkov očarila mnohých ľudí. Po boku svojho syna Jamesa, uzavrel Richard Hennessy do roku 1800 dohody s obchodníkmi v Londýne a New Yorku. Predchádzali tomu mnohé chvály tých, ktorí tento koňak ochutnali.

Oslavné slová ho dostali dokonca medzi šľachticov. Aj v aristokratických kruhoch išlo o veľmi populárny nápoj. Bol to začiatok globálnej ríše Hennessy, ktorá v roku 2015 oslávila svoje 250. výročie.

Dnes je na tom tento legendárny koňak tak, že v 120 krajinách sveta, predá za rok viac ako 60 miliónov fliaš. Značka zostáva populárna vďaka tomu, že počas mnohých rokov nestratila nič zo svojej chuti.

Spolupracuje so svetovými umelcami, celebritami a hudobníkmi, ktorí ju láskavo nazývajú „Henny“. Keby dnes Richard Hennesy videl, ako sa jeho koňaku darí aj po toľkých rokoch, bol by nepochybne veľmi hrdý.

2022 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com