Kvalitnému vínu odolá len málokto. Či už obľubujete červené, biele, alebo šumivé víno, mali by ste vedieť, v akých pohároch najlepšie vynikne ich jedinečná chuť.

Možno ste nikdy neuvažovali nad tým, že môže existovať viacero druhov pohárov na vína. No pravdou je, že sa naozaj určitými detailmi odlišujú.

Tvar pohára je pre kvalitu vína (a aj iného alkoholu) veľmi dôležitý. Záleží na jeho materiáli, veľkosti aj stopke. Práve ten správny pohár dokáže naplno rozvinúť chuť vína, ako aj ukázať jeho krásnu farbu.

Hlavné kritériá, ktoré by ste mali pri výbere zohľadniť, sú – materiál skla, veľkosť a tvar pohára.

  • Chuť tohto hroznového moku najviac zaboduje v pohári z číreho skla. Zabudnite na farebné, mliečne či brúsené sklo. Vhodné nie sú ani poháre s reliéfom.
  • Pohár by mal byť taký veľký, aby ste ním vedeli zakrúžiť bez vyliatia vína.
  • Veľkosť pohára sa pri rôznych typoch vín odlišuje.
  • Aby sa víno neprehrievalo, je potrebné držať pohár za stopku.
  • O tvaroch pohárov na červené, biele a šumivé vína sa dozviete v nasledujúcich riadkoch. 🙂

Biele víno v uzavretej čaši

Ako rozpoznáte ten pravý pohár na biele víno? Má niekoľko charakteristík. Tou prvou je, že je štíhlejší ako pohár na červené víno. Keď sa naň pozrieme zblízka, zbadáme, že má „uzavretý“ tvar, teda že sa smerom nahor zužuje. Týmto spôsobom udrží vôňu vína pekne vo vnútri.

Biele vino

Tučné červené víno

„Pohár červeného“ je okrúhlejší a smerom nahor otvorenejší. Má zároveň kratšiu stopku ako pohár bieleho vína.

červené víno

Flautový tvar sektov a šumivých vín

Poslednou najtypickejšou skupinou sú šumivé vína, ktorými si pripíjame na svadbách či na rôznych iných oslavách. Ich poháre sú zaujímavé tým, že sú štíhle a nazývajú sa „flauty.“ Vďaka úzkemu tvaru vynikne práve ich šumivosť.

sekt

Toto rozdelenie nie je zďaleka konečné. Niektoré značky, napríklad Bordeaux, Merlot či Pinot Noir, majú dokonca svoje vlastné poháre, ktoré umožňujú vyniknúť danej chuti a aróme vína.

Ak si budete chcieť objednať kvalitné víno cez spoľahlivý e-shop, zamierte na náš Svetnápojov. Máme obrovský výber vín, ktoré obdržíte už do dvoch dní. 🙂

2020 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com