V súvislosti s vodkou sa najčastejšie skloňuje Rusko. Vraví sa, že Rusi majú o kus väčší apetít ako ktokoľvek na svete a je to pravda. V prepočte na osobu tu vychádza na jedného človeka 24 litrov vodky ročne. Ako dokážu toľko piť? Tajomstvo ich výdrže má niekoľko dôvodov.

Trošku z histórie. Chemický výpočet Dmitrijho Mendelejeva

Vodka sa destiluje zo pšenice, žita, jačmeňa alebo zemiakov. Jej základom je kvalitná prefiltrovaná voda, napríklad z ľadovcového jazera Ladoga.

Podľa Marka Lawrenca Schrada, autora knihy: Politika vodky: Alkohol, autokracia a tajná história, bola ruská vodka predovšetkým nástrojom na manipuláciu poddaných. Cárovia a panovníci boli známi nadmerným popíjaním vodky, vulgárnosťou a alkoholovými akciami.

To, že väčšina národa podľahla tomuto ošiaľu, bolo podľa autora knihy súčasťou propagandy a trefnejšej manipulácie poddaných. Podobné príbehy sa hovorili o Stalinovi, ktorý opíjal pracujúci ľud, aby boli alkoholom viac „otupení“.

Významná osoba v histórii ruskej vodky bol chemik Dmitrij Mendelejev, ktorý v roku 1863 prišiel so správnym pomerom vody a alkoholu. Vypočítal, že ideálny pomer týchto dvoch častí je 38 % alkoholu a 62 % vody. Ruská vláda zmenil pomer alkoholu na 40 %, aby sa dali lepšie počítať dane (určovali sa podľa pomeru alkoholu).

Pi s nami spoločne alebo otoč pohár naopak

legend-of-kremlin-limited-edition

Vodka sa má piť čistá, to je prvým pravidlom. Ďalším zvykom, ktorý by sa mal za ruským stolom v krčme dodržiavať, je to, že všetci pijú spolu. Zakaždým sa niekto postaví, zoberie vodku zo stredu stola a každému naleje.

Potom prednesie prípitok. Keď niekto už nevládze alebo chce jedno kolo vynechať, jednoducho otočí pohár naopak. Prípitok sa prednáša dovtedy, kým sa pije a kým je čo piť.

Čo je štrafnaja

Hostiny sa v minulosti spájali s rituálmi. Keďže hostina bola veľmi váženou udalosťou, pri oneskorenom príchode dostal účastník pokutu. Bolo to vypitie trestného pohára – štrafnaje. V praxi to znamenalo, že ten, kto prišiel do spoločnosti s omeškaním, musel vypiť pohár s nachystaným alkoholom.

Neraz mu do toho najlacnejšieho pohára (s názvom graňonyj) namiešali rôzne druhy alkoholov. Bolo to však zámerom, aby si dotyčný svoju neúctu po druhýkrát lepšie premyslel. Tento zvyk pochádza ešte zo starovekého Grécka.

Na zdravie!

Keby ste boli v Rusku, pravdepodobne by ste za domácimi v konzumácii nestíhali. Ale to nie potrebné. Pokojne si môžete vychutnávať jej tajomstvo malými dúškami. U nás najviac „letí“ Absolut, Finlandia či Russian Standard.

Na výber máte z čistých či ochutených vodiek v rôznych edíciách. Ak vám nechutí čistá, spravte si osviežujúci letný kokteil!

Keď chcete žene kúpiť na narodeniny sladký darček, aj vtedy vám poslúži vodka. Je to jednoducho klasika, ktorú netreba o nič vylepšovať.

2020 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com