Či napíšete whisky, alebo whiskey, nie je to veru jedno. Tak isto záleží na tom, z akej krajiny pochádza. Írsko, Škótsko, Amerika či Japonsko? Každá z nich má pri výrobe whisk(e)y odchýlky, o ktorých si práve teraz povieme viac.

Jazykové okienko a pomôcka

Na úvod je dobré poznamenať, že tieto krajiny sú rozdelené na dva tábory, čo sa týka používania názvu whisk(e)y.

Íri a Američania pijú whiskey, avšak Kanaďania, Japonci a Škóti majú zase whisky. Jednoduchou pomôckou je predstaviť si názvy krajín v angličtine. Krajiny, ktoré majú v pomenovaní hlásku „e” (Ireland, America), ju budú mať aj v názve liehoviny a tie, ktoré ju neobsahujú (Canada, Japan, Scotland), budú písať názov alkoholu bez samohlásky.

3-krát destilovaná írska

Írska vodka je destilovaná až trikrát a musí zrieť v dubových sudoch minimálne tri roky. Na zrenie sa využívajú najmä americké dubové sudy po bourbone či sudy po portskom víne. To jej dáva takú znamenitú chuť.

Aj keď si Škóti z Írov uťahujú, že vedia spraviť tak isto kvalitnú whisky iba dvojitým destilovaním, určite stojí za to. V krajine je v súčasnosti 12 páleníc, ktoré však neprodukujú iba whiskey, ale aj gin. Medzi najstaršie z nich patria napríklad Bushmill z roku 1784 či Kilbeggan z roku 1757.

Škótska s vôňou a chuťou rašelinového dymu

Jej charakteristickou odlišnosťou je chuť doplnená o rašelinový dym. V Škótsku delia whisky podľa regiónov: Highland, Lowland, Islay, Speyside a Campbeltown.

Japonská Nikka Yoichi to odštartovala

Japonská whisky sa najviac podobá tej škótskej. Svedčia o tom produkcie 2 najznámejších japonských páleníc – Suntory a Nikka. Práve tá druhá z nich plní významnú úlohu od roku 2001, keď vyhrala so svojou skvelou Nika Yoichi v časopise Whisky prestížny titul. Od tohto roku sa zároveň rozrástol trh s japonskou whisky aj za hranice štátu.

Americká sa dá ľahko zameniť s bourbonom

V laickej verejnosti sa často zamieňa americká whiskey s bourbonom, prípadne sa spájajú dohromady. Pričom tomu vôbec nie je tak. Bourbon má prísnejšie vymedzené pravidlá výroby, o ktorých sme písali aj v článku o rozdieloch medzi Jim Beamom a Jackom Danielsom.

Nenáročná kanadská

Niektoré krajiny si potrpia na presne vymedzené percentá či stupne alkoholu po destilovaní. Kanaďania však na to nemajú žiadne limity. Jednou z najpopulárnejších kanadských whisky je Crown Royal. Prečítajte si niekoľko zaujímavostí o nej.

Nech sa vám už páči ktorákoľvek z uvedených whisk(e)y, vychutnajte si ju u vás doma už do 24 hodín. E-shop Svetnapojov.sk vám to s radosťou umožní. 🙂

2022 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com