Aj vy by ste si radi pochutnali na kvalitnej škótskej whisky? Alebo by ste chceli na vlastnom jazyku okúsiť, čo na nej všetci vidia? Tieto druhy by ste nemali obísť.

Laphroaig

Škótska whisky, ktorú buď milujete, alebo ju nenávidíte. Laphroaig whisky sama seba nazýva jednou z chuťovo najvýraznejších škótskych whisky. Jej chuť však vôbec nie je obyčajná. Prirovnali ju už dokonca aj k chuti horiacej nemocnice…ktorá však ešte nikdy nechutila lepšie.  

Ako teda naozaj chutí? Ako prvé pravdepodobne zacítite silnú dymovú chuť zmiešanú s rašelinou, ktorú neskôr doplnia slané náznaky morských rias a celé to uzatvorí prekvapivá sladká príchuť, ktorá sa v tejto whisky objavila len v posledných rokoch. Nezabúdajte takisto na to, že táto whisky vám tiež zavonia. A to veľmi zvláštne. Akosi „medicínsky”. Trebárs ako leukoplasty, ak chcete.

Za výrazné dymové tóny Laphroaig whisky ďakuje špeciálnej rašeline z ostrova Islay, kde sa nachádza sladovňa Laphroaig. Počas procesu výroby je totiž jačmenný slad Laphroaig whisky sušený práve dymom z tejto rašeliny.

Ide o single malt whisky, ktorú najčastejšie nájdete v jej desaťročnej podobe. Natrafiť však rovnako môžete aj na jej 15 či 18-ročný variant. Staršie sú už o čosi vzácnejšie. Laphroaig whisky určite stojí za to, aby ste ju ochutnali a zistili ste, prečo ju má princ Charles zo všetkých whisky vraj najradšej.

Chivas Regal

Chivas Regal

Chivas Regal

Pre niektorých vyhľadávaný prívlastok single malt na fľaši škótskej whisky Chivas Regal nenájdete. To jej však nijako neuberá na kvalite. Chivas Regal je miešaná škótska whisky, ktorej výroba sa datuje až do roka 1801. O popularite whisky Chivas Regal môže svedčiť aj fakt, že na európskom a ázijskom trhu je jednoznačnou kráľovnou miešaných whisky už 12 rokov.

Ak vám nesedí chuť horiacej nemocnice Laphroaigu, Chivas Regalu sa nemusíte báť. Chuť tejto whisky je ovocná a bohatá.

Pri jej pití váš jazyk okúsi chute zrelého ovocia, medu, karamelu a aj lieskových orieškov. Skôr sa teda pri jej pití budete cítiť, ako by ste sedeli v sladkom ovocnom sade. Vaše oči poteší aj teplá jantárová farba.  

Chivas Regal patrí medzi najpredávanejšie whisky nielen v Európe, ale aj na Slovensku. Ak ste teda s whisky ešte nemali tú česť, namiesto írskych druhov vás láka skôr Škótsko, Chivas Regal môže byť vašou prvou. A možno to bude hneď láska na celý život.

Glenfiddich

Škótske „údolie jeleňa”, čo v preklade znamená Glenfiddich, je celosvetovo najpredávanejšou single malt whisky. Zároveň si táto škótska whisky odniesla z renomovanej súťaže International Spirits Challenge najviac ocenení zo všetkých jej kolegýň. Zaujímavosťou je aj to, že liehovar Glenfiddich vyprodukuje ročne viac ako 10 miliónov litrov alkoholu. A to už musí oceniť aj Slovák.

Škótske „údolie jeleňa” - Glenfiddich

Škótske „údolie jeleňa” – Glenfiddich

Najpopulárnejším a najpredávanejším druhom Glenfiddich whisky je jej 12-ročný variant. Ten poteší aj slovenské jazýčky, ktoré pocítia ľahkú a ovocnú chuť. Zreteľné sú hruškové tóny a chuť dubového lesa. Tú získava táto whisky vďaka kvalitným európskym a americkým dubovým sudom, v ktorých dozrieva minimálne 12 rokov predtým, ako sa dostane do pohárika nejakého whisky milovníka.

Či už si vyberiete výraznú zadymenú horiacu nemocnicu, sladké ovocné sady, alebo voňavý dubový les, tým, že ste siahli po škótskej whisky, sa musíte v každom prípade pripraviť na jej výraznú chuť. Whisky naozaj nie je pre každého. A koniec koncov ani nemusí byť. Veď dôležito sa môžete tváriť aj s pohárom teplého mlieka.

2022 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com