Tullamore Dew pozná azda každý. Za jej nezameniteľnou chuťou sa skrýva ešte zaujímavejší príbeh…

Daniel E. Williams je muž, ktorý stojí za zrodom tejto legendárnej whiskey. Pán Williams začal v polovici 19. storočia pracovať v malej destilárni v írskom mestečku Tullamore. Najskôr tu prekladal jačmeň a prespával na sene. Vďaka svojej šikovnosti a priebojnosti sa neskôr dokázal vypracovať na manažéra. Od toho momentu začal používať na etikete každej z fliaš svoje iniciálky D.E.W.

Zlatý vek whiskey

Daniel E. Williams

Keď Willams prebral vedenie, začali obchody tejto nenápadnej destilárne prekvitať. Williams tu nainštaloval najmodernejšie výrobné zariadenia pre výrobu whiskey. Tiež jej dal nezameniteľnú značku D.E.W., ktorá sa rýchlo stala zárukou najlepšej kvality. Mestečko Tullamore tiež značne profitovalo z úspechu miestnej destilérie. V roku 1863 sem  Williams doviedol elektrické vedenie. Neskôr tu nainštaloval prvý telefón či vybudoval infraštruktúru pre prvé motorové vozidlá.

Temné časy prohibície

Po výrazných úspechoch prišlo veľmi ťažké obdobie pre obchody s whiskey. Kvôli prohibícii v USA od roku 1917 začal ísť export „Tullamorky” z kopca. Predajom nepomohla ani ekonomická vojna medzi Anglickom a Írskom a  ani druhá svetová vojna. Po týchto problémoch bolo treba „oživiť” značku, a tak táto spoločnosť prišla s receptom na „Irish Mist”. Je to starý írsky recept, ktorý bol v tej dobe znovuobjavený po 250 rokoch. Tento likér sa skladá z whiskey, byliniek a medu. Pomocou nadčasového marketingového myslenia sa Williamsovi znovu podarilo dostať Tullamore Dew na vrchol.

Zlom v 21. storočí

V roku 1953 bola značka predaná spoločnosti Power a jej výroba sa presunula do New Midleton, kde sa vyrába dodnes. V roku 2010 kúpili túto značku William Grant & Sons za 300 miliónov dolárov. Momentálne plánujú investovať do pôvodnej destilárne v mestečku Tullamore, kam by sa tak výroba Tullamore Dew vrátila po 62 rokoch. Momentálne sa ročne predá 850 000 bední Tullamore Dew whiskey, čo je raz toľko ako v roku 2005.

Ktorú si dáme dnes?

Momentálne sa Tullamore Dew vyrába v piatich variantoch:

  • Original – trikrát destilovaná zmes rôznych írskych whiskey.
  • 12 Year Old Special Reserve – 12 rokov zrejúca zmes írskych whiskey.
  • 10 Year Old Single Malt – 10 rokov zrejúca whiskey z jednej várky (single malt). Putuje štyrmi druhmi sudov, čo jej zabezpečuje nezameniteľnú chuť.
  • Phoenix – trikrát destilovaná zmes troch írskych whiskey s jemným čerešňovým tónom.
  • Old Bonded Warehouse – whiskey so 46 % obsahom alkoholu, vytvorená pri príležitosti znovu otvorenia návštevníckeho centra v Tullamore v roku 2012.

2021 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com