Exkluzívne fľašky koňakov a brandy položené na samostatnej polici v obývačke nielen nekontrolovateľne zvádzajú na pohľad, ale aj časom naberajú na hodnote. Ak ste fajnšmekrom lahodných destilátov, možno vám už napadlo, že by ste si z nich mohli spraviť zbierku. Ako na to?

Prečo ich zbierať

Koňak je označovaný za najobľúbenejší vínny destilát na svete. Jeho jedinečnosť spočíva v tom, že francúzska vláda dovolila označovať za koňaky iba destiláty z juhofrancúzskeho mesta Cognac. Takisto prechádza špecifickými pravidlami výroby, ktoré ho odlišujú od výroby brandy.

Jedna z príčin, prečo ľudia dávajú enormné sumy peňazí na nákup koňakov, je prostá ako Newtonove zákony. Čím viac rokov uplynie od výroby, tým je fľaška koňaku vzácnejšia a finančne hodnotnejšia. Druhým častým dôvodom je pocit prestíže, že vlastníte drahú fľašku alkoholu z 18. storočia. Starožitné zberateľské kúsky majú pre majiteľa cenu zlata.

Čím starší, tým krajší

Ak si k fľaške nenaviažete citový vzťah a po X rokoch vystávania na poličke ju predáte, zistíte, že cena sa značne vyšplhala. Hodnota koňaku sa odvíja od doby zrenia v sudoch. Podľa označenia koňakov zistíte, o aký dobrý kúsok ide:

  • VS (Very Special) – znamená, že v dubových sudoch zrie 2 roky,
  • VSOP (Very Superior Old Pale) – doba zrenia sa pohybuje od 4 do 6 rokov,
  • XO (Extra Old) – presahuje 6-ročné zrenie,
  • Vieille Réserve či Hors d’age – typické pre najstaršie, a tým pádom aj najhodnotnejšie koňaky.

 

Vzácne sú tiež exempláre, ktoré pochádzajú od slávnych, už neexistujúcich firiem, ako napríklad Jules Robins.

Zberateľské výstrahy

Pri investícii do koňaku si skontrolujte etiketu na fľaške s údajmi o dobe zrenia. Obhliadnite si svoj budúci alkoholový destilát, ktorý by mal mať pri staršom veku tmavšiu jantárovočervenú farbu. Niektorí výrobcovia koňaky prifarbujú, aby si ľudia mysleli, že majú vyššiu kvalitu. Čítajte etikety, kde by mali byť uvedené použité prísady. Alebo sa informujte priamo na stránkach výrobcu.

Menšie peripetie ako s vínom

Čo je naviac potešujúce – skladovanie je absolútne bezproblémové. Na rozdiel od vína, ktoré potrebuje určitú teplotu a vlhkosť prostredia, koňak je nenáročný. Položíte ho na jedno miesto a na tomto v nezmenenej podobe vydrží roky. No jedine v tom prípade, ak ho váš mlsný jazýček nevypije.

To najdrahšie z koňakov

  • Za koňak Pierre Croizet Cuvée Léonie z roku 1858 bol nový majiteľ ochotný zaplatiť 100 000 EUR. Dražba prebehla v aukčnej sieni Shanghai International Commodity Auction Company v roku 2011.
  • Inú fľašku koňaku, a to konkrétne Rémy Martin Louis XIII. Black Pearl, vydražili v Prahe za 360 000 CZK.

2020 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com