Máme pre vás dobrú správu! Kvalitné víno zďaleka nie je vždy drahé alebo staré. Človek sa v dnešnej ponuke vín môže ľahko stratiť. Preto vám prinášame tipy, ako rozpoznať dobré víno od toho z čučoriedok.

Nájdite nápovedu na etikete

Pri výbere vína si prečítajte základné informácie, ktoré nájdete na etikete. Etiketa vám popíše základný charakter chuti či prípadne zoznam ocenení. Zďaleka neplatí mýtus, že iba veľmi drahé vína vyhrávajú ocenenia. Z etikety sa ďalej dozviete, odkiaľ a z akého roku víno pochádza. Toto sú základné informácie, ktoré sa pred kúpou fľašky určite oplatí poznať.

Vôňa je veľmi dôležitá

Profesionálni vinári tvrdia, že čím viac víno voniate, tým viac vám bude chutiť. Vôňa je jeho neoddeliteľnou súčasťou. Samozrejme, nie každý je schopný rozpoznať vo vôni med, korenie alebo tropické ovocie. Čo však môže rozpoznať každý, je množstvo alkoholu, ktoré víno obsahuje. Množstvo alkoholu je skôr subjektívna preferencia. Chutí vám silnejšie víno, alebo skôr ľahšie?

Použite jazyk!

Ak víno degustujete, poprevalujte si ho na jazyku. Koľko rôznych chutí viete rozpoznať? Pretrvávajú niektoré chute dlhšie? Kvalitné víno by malo byť komplexné, s veľkým množstvom chutí, ktoré by mali byť v rovnováhe. Nebojte sa víno skúmať. Po viacerých dúškoch možno objavíte úplne novú chuť.

Objavte svoj ročník

Ak narazíte na víno, ktoré vám naozaj chutí, zistite si rok a oblasť, z ktorej pochádza. Na víne je zaujímavé, že každoročne sa od seba rovnaké odrody z rovnakej oblasti môžu líšiť. Je to zapríčinené počasím, ktoré sa rok od roku mení. Ak si na toto objavovanie zvyknete, za krátko budete mať slušný zoznam svojich obľúbených ročníkov, odrôd a oblastí.

Nebojte sa vína bez korkového štupla

Množstvo ľudí je skeptických voči vínam bez korkového uzáveru. Pravdou však je, že tieto vína nie sú o nič menej kvalitné. Až 8 % fliaš s korkovým uzáverom sa pokazí. Vinárstva, ktoré používajú moderné uzávery, sa snažia kazeniu vína týmto spôsobom predchádzať.

Obľúbené víno je subjektívny pojem

Najdôležitejším faktorom je, aby vám víno chutilo. Neexistuje žiadna univerzálna pravda, ktorá by vedela zaručene označiť víno za dobré alebo zlé. Víno je ako umenie, na ktoré môže mať každý svoj vlastný názor.

Ak ste dostali chuť degustovať pri najbližšej príležitosti víno so svojimi priateľmi, vyberte si svoje obľúbené z ponuky výborného vína Ostrožovič v našom eshope svetnapojov.sk.

2020 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com