Červené, biele, ružové. Sladké, polosladké, polosuché, suché. Snáď už ani netreba viac prívlastkov na to, aby ste vedeli, že reč je práve o víne. O tom vynikajúcom nápoji, nápoji bohov, v ktorom sa ukrýva toľko pravdy. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako si zvoliť čo najlepšie víno k jednotlivým jedlám tak, aby ste z oboch mali dokonalý pôžitok.

 

Pri kombinovaní jedla s vínom treba mať na pamäti vždy základné pravidlo, ktoré hovorí, že umenie kombinovať jedlo s vínom spočíva na vnútornej rovnováhe jedla a vína samotného. To znamená, že chuťovo veľmi výrazné víno bude vyznievať zle, ak ho skombinujete s neutrálnym jedlom, a rovnako to platí aj naopak. Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi riadkami a na najbližšej oslave pripravte svojim hosťom skvelý gastronomický zážitok.

Víno a predjedlá

Tak ako predjedlá sami o sebe by mali byť ľahké, rovnako to platí aj pri vínach. Preto sa k nim hodia najviac ľahké, svieže a jemné vína, ako napríkad Sauvignon, Veltlínske zelené alebo Rizling vlašský. Vo všeobecnosti sa k predjedlám hodí najviac ružové víno alebo rosé, ktoré v sebe kombinuje kyslosť bieleho a ovocný charakter červeného vína. Ak sa však rozhodnete ohúriť návštevu kaviárom, najlepšie urobíte, ak siahnete po šumivom víne.

Víno a mäso

Pravidlá kombinácie vína a mäsa sa tiež zakladajú na vyváženosti chutí. To znamená, že k jemnejšiemu mäsu, teda bielemu mäsu, hydine či rybám sa hodí najlepšie biele víno, napríklad Rulandské biele, no k tmavým, tučným mäsám alebo divine sa najlepšie hodí červené víno. Napríklad k hovädziemu mäsu sa odporúča najmä Frankovka či Vavrinecké.

 

K bravčovému a pečenému mäsu, ale aj k obľúbeným rezňom najlepšie pasuje silnejšie biele víno alebo staršie červené. Jemné biele vína ako Rizling rýnsky alebo Veltlínske zelené sa hodia najmä k jedlám z teľacieho mäsa. Vína s vysokým obsahom kyselín, k akým patrí napríklad Rizling vlašský, sa hodia k husaciemu a kačaciemu mäsu. Ak však ku kačacím či husacím hodom budete podávať napríklad aj burčiak, taktiež neurobíte krok vedľa. Mnohí labužníci si túto kombináciu nevedia vynachváliť.

 

Netreba zabúdať ani na jahňacinu a kozľacinu. K tomuto druhu mäsa zvoľte jemné biele či ružové víno. No a keď na váš stôl položíte misy plné údeného mäsa a údenín, je na vás, či budete podávať biele, alebo červené víno. K tomuto sa totiž hodia obe varianty.

Sladká bodka. Aké víno zvoliť k dezertu?

Tak ako k predjedlám, aj k dezertom sa hodia najmä ľahšie vína. Tu však treba rozmýšľať nad vyvážením chutí. Veľmi sladké dezerty kombinujte najlepšie s menej sladkým vínom. Vo všeobecnosti sa k zákuskom však podávajú polosladké až sladké vína, či už tiché, šumivé, biele, alebo ružové. Odporúča sa napríklad Tokajské víno, zo šumivých sekt Hubert alebo aj Dievčie hrozno.

Vínna „postupka“

Ak by ste sa počas veľkej hostiny rozhodli kombinovať viac vín, vždy postupujte od suchých kyslejších vín k sladším, alebo od jemných k silnejším. Ideálne je, ak začnete bielymi a skončíte červenými. Opačná kombinácia by mohla dopadnúť veľmi zle pre váš žalúdok. Prajeme vám dobrú chuť.

2020 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com