Spája sa s ním Svätý Patrik, tmavé horké pivo, ale aj whisky Jameson. Írsko je štátom, ktoré sa môže pochváliť množstvom zaujímavostí. Šesť z nich vám prezradíme v tomto článku.

  1. Bledá pleť a ryšavé vlasy. Tak, ako nájdeme v južných krajinách, ako Chorvátsko či Bulharsko, ľudí tmavšej pleti, domnievame sa, že v Írsku chodia po uliciach samí „ryšavovlasí“ chlapci a dievčatá s pehami. V skutočnosti je ich však v Írsku iba 9 %.

 

bledá pleťRyšavé vlasy

  1. Ak sa ocitnete v hlavnom meste Írska, Dubline, nevynechajte jeho nočný život. Budete mať na výber z mnohých barov, reštaurácií, kde vám k chuti dobrého piva zahrá tradičná írska hudba. A viete, koľko presne tých krčiem majú? Na každých 100 ľudí pripadá v Dubline jedna z nich.

Dublinské krčmičky

  1. Čo by ste povedali na to, keby ste po darovaní krvi dostali za odmenu pol litra jedného z najznámejších írskych pív Guiness? Takúto „fantasy“ výhodu sme ešte do roku 2009 mohli v Írsku zažiť, ale, žiaľ, dnes už schytáte iba nevoľnosť a maximálne ospravedlnenie do školy či práce.

Darovanie krvi

  1. Návšteva Írska sa nesmie zaobísť bez toho, aby ste videli historický pivovar „Guiness Storehouse“, ktorý sa stal v súťaži World Travel Awards najlepšou atrakciou sveta. Dozviete sa, ako sa vyrába toto horké pivo s karamelovou príchuťou, ale spoznáte aj jeho históriu. Zážitok z tohto miesta si v minulom roku odnieslo vyše milión ľudí.

Guiness

  1. O Írsku určite viete, že má nestále počasie. Najviac kvapiek dažďu spadne na jeho severozápade. No určite si pri počasí nezúfajte. Je natoľko premenlivé, že o chvíľu sa už môžete kúpať v slnečných lúčoch.

štvorlístok

  1. Po pive je druhým najbežnejším alkoholom whiskey, ktorú Íri považujú za svoje vlastné dieťa. Jednou z najtypickejších írskych whiskey je Jameson. V Dubline nájdete expozíciu prvej destilérie značky, ale závod na jej výrobu už nie. Svoje pôsobisko presunula od roku 1971 do mesta Cork.

Prečítajte si tiež: 5 mýtov o írskej whiskey

 

2020 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com