Vodka je pojem. Nielen v Rusku, v súčasnosti už na celom svete, no do roku 1950 bola obľúbená najmä v Európe. Dnes však v USA bojuje s whisky o prvenstvo v konzumácii, veľkú popularitu si získala aj na Filipínach a na Slovensku bola v roku 2017 suverénne najpredávanejším alkoholom. Kam siaha jej história a ako sa vodka vyrába?

Kedy a kde vznikla vodka

História vodky je zahalená tajomstvom. Kvôli nedostatku prameňov nedokážeme presne určiť, kde a kedy vznikla. K rodisku tohto destilátu sa najvýraznejšie hlási Rusko, Poľsko a Švédsko. Poliaci tvrdia, že vodku destilovali už v roku 1405. Švédi hovoria, že ju vyrábali už pred 800 rokmi. A Rusi sa dopátrali k zdrojom, ktoré uvádzajú, že vodka na ich území bola prvýkrát vyrobená v moskovskom kláštore v roku 1430. Hoci presný pôvod nepoznáme, vieme, že pôvodne sa nepila. Vodka sa vďaka svojím antibakteriálnym účinkom používala ako liek. V jednej časti obľúbeného seriálu Ničitelia mýtov vyrobili z obľúbeného destilátu a škorice účinnú ústnu vodu.

Samotné slovo „vodka“ má však slovanské korene a je to zdrobnenina slova „voda“. Zaujímavosťou je, že v začiatkoch mal destilát iba okolo 20 %, v súčasnosti najčastejšie narazíme na 40 %. Percentný nárast sa určite páčil ruským cárom, ktorý pri alkohole určovali daň práve podľa tejto hodnoty. Kvôli nedostatku historických prameňov zrejme navždy ostane skutočná krajina pôvodu utajená. Jedno je však isté, najväčšími konzumentmi sú práve Rusi – priemerný obyvateľ tu mesačne vypije 17,3 pohárika tohto destilátu. A tiež v tejto krajine vodka zásadne ovplyvňuje a ovplyvňovala nielen obyčajný život, ale aj ekonomiku či politiku.

Ako sa vodka vyrába?

Základom vodky je surovina s vysokým obsahom cukru či škrobu – Poliaci ju najčastejšie vyrábajú zo zemiakov, Švédi zo žita, Fíni zo pšenice a o Rusoch sa zveličene tvrdí, že ju dokážu vyrobiť zo všetkého. Výnimkou nie je ani vodka z cukrovej repy, kukurice či ovocia. Celý proces sa začína zomletím suroviny na malé kúsky, pokračuje varením v čistej vode a výsledná hmota sa nechá kvasiť. Proces kvasenia trvá tri až štyri dni a jeho výsledkom je alkohol pripravený na destiláciu. Tu platí jednoduché pravidlo: čím vyšší počet destilácii, tým vyšší obsah alkoholu vodka má. Následne sa na požadovanú hodnotu môže zriediť vodou a potom prichádza k filtrácii – napríklad uhlím. Tak sa destilát zbavuje nečistôt.

Zemiaky

V zásade platí, že vyšší počet destilácií prinesie kvalitnejší alkohol. Vo väčšine krajín je zákonom stanovené minimum: vodku musíte destilovať najmenej trikrát. Napríklad slovenská vodka Double Cross, ktorá dobyla USA, je 7-krát destilovaná aj filtrovaná. Výnimkou nie sú ani destiláty s príchuťou, ktoré pripomínajú skôr zmrzlinu – broskyňová, kokosová, mangová. Stretnete sa aj s odvážnymi či dokonca bláznivými nápadmi ako príchuť slaniny, údeného lososa alebo palaciniek. Dochucovanie má svoje historické dôvody: v minulosti sa tak snažili prekryť zlú chuť vodky.

Miešané drinky s vodkou

Pitie vodky sa nám často spája s exovaním trojitej dávky, zajedaním chlebom a opakovaním až do nirvány. Tento destilát je však neoddeliteľnou súčasťou mnohých miešaných nápojov. Aj takých, o ktorých by ste to nepovedali. Napríklad Sex on the Beach, kde sa spája vodka, pomarančový a brusnicový džús, broskyňový likér a ľad. Miešaný drink Moscow Mule zase môže za obrovskú popularizáciu tohto destilátu v USA v polovici 20. storočia. Základom je vodka, zázvorové pivo a limetkový sirup doplnený samotnou limetkou. Jednoduchým, no o to populárnejším nápojom je Screwdriver (Skrutkovač): vodka zmiešaná s pomarančovým džúsom, najčastejšie v pomere 1:2.

Vodka Coctail

Ak nie ste fanúšikom miešaných nápojov, v našej ponuke nájdete aj niečo ostrejšie. Napríklad 70 % vodku Rasputin, ktorá s vami zatočí viac ako Skrutkovač.

  • Robo

    Vodka sa vyrába rektifikáciou !!!

2022 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com