Pri slove whiskey viacerým z nás asi napadne známa fľaška Jack Daniels či Jim Beam. Sú si podobné chuťou a sú tiež jednými z najobľúbenejších na svete. Medzi týmito dvoma zázrakmi prírody však existuje tenká hranica, ktorá ich odlišuje. Viete aká?

1. Ktorý z nich je bourbon?

Aj keď sme v úvode nášho článku písali o oboch liehovinách ako o whiskey, nie je tomu celkom tak. Jim Beam spadá pod užšiu skupinu whiskey, ktorá sa označuje ako bourbony. Čím sú špecifické?

Rozdielov je hneď niekoľko. Bourbon má vymedzené pravidlá, ktoré sa týkajú hlavne jeho výroby. Musí byť vyrobený jedine v Spojených štátoch amerických a jeho obsah má tvoriť 51 % kukurice. Zostatok tohto alkoholu je spracovaný z pšenice, raže a jačmeňa.

Okrem toho by nemal mať po destilovaní viac ako 160 stupňov a predtým, ako sa uskladní v dubových sudoch, menej než 125 stupňov. Je to alkohol bez pridaných farbív (najmä častého karamelu, ktorým sa whiskey ochucujú), jediným doplnkom môže byť voda.

Jack alebo Jim?

Jack alebo Jim?

2. Kentucky vs. Tennessee

Podmienkou vzniku bourbonu nie je výroba iba v meste Kentucky. Napriek tomu však z tohto amerického mestečka pochádza až 95 % všetkých bourbonov na svete. Je to hlavne preto, že voda z Kentucky, ktorá sa do neho pridáva, je obohatená o množstvo vápenca. V novovzniknutom nápoji je teda veľa minerálnych látok a minimum železa, ktoré vápenec prirodzene filtruje. Bourbon Jim Beam teda pochádza z Kentucky.

Jack Daniels tiež nemá ďaleko od toho, aby bol zaradený k bourbonom. Jedinou odlišnosťou je to, že je okrem iného filtrovaný aj cez stĺpec dreveného javorového uhlia. Zaraďuje sa do skupiny Tennessee whiskey.

3. Jim Beam je jemnejší

A konečne sa dostávame k ich chuti, ktorá nás zaujíma z toho všetkého najviac. Jim Beam je chuťou jemnejší, ale je zároveň korenistý, pričom Daniels upúta vaše chuťové bunky výraznejšou stopou. Možno v ňom cítiť náznaky orechov, banánu a iných sladkých chutí. Všetko však záleží na tom, čo máte radšej. Určite sa oplatí vyskúšať oba a na vlastnej koži ich porovnať. 🙂
Ktorý z týchto dvoch nápojov máte radi vy a prečo? Budeme radi, keď pridáte drobnú recenziu na niektorý z nich. Veď koľko ľudí, toľko chutí a, samozrejme, inšpirácie.

2021 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com