Vodka dlhodobo patrí medzi najobľúbenejšie destiláty na svete. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že za to môže hlavne ťažko pracujúci ruský ľud, ktorý ju na večeru zajedá chlebom. Veľký podiel na jej popularite však majú aj miešané drinky, ktoré si obľúbili aj tí najnáročnejší degustátori. Vodka je ako čisté plátno, na ktoré pri tvorbe koktailu môžete naniesť tie najbláznivejšie či najodvážnejšie farby. Netrúfame si vybrať tri najlepšie miešané nápoje, no prinášame vám 3 skutočne vynikajúce recepty. Ktorý bude chutiť najviac vám?

Moscow Mule

Moscow mule

V 40. rokoch minulého storočia bola vodka v Amerike neznáma a hlavne nežiadaná. To robilo hlboké vrásky na čele Johnovi G. Martinovi, prezidentovi spoločnosti, ktorá v tom čase kúpila značku Smirnoff. Ak by do vášho podnikateľského portfólia v tom čase pribudla firma na výrobu vodky, túžili by ste to zmeniť. Všetko sa to začalo jedného večera, keď sa John Martin zastavil v bare Cock N’ Bull, kde skladoval nepredané fľaše s týmto destilátom.

Majiteľa baru, Jacka Morgana trápil podobný problém – nedokázal predať zázvorové pivo. Pri snahe vyprázdniť sklad, vznikol nápad zmiešať nechcené pivo s nechcenou vodkou do medených šálok, ktoré boli vyrobené v skrachovanej továrni priateľky majiteľa baru. Netrvalo dlho, kým sa každý trendsetter v meste fotil s týmto nápojom v medenej šálke. A tak vznikol miešaný drink Moscow Mule, ktorý preslávil vodku v celej Amerike.

Čo potrebujete

Ako na to

Na dno pohára (ideálne medenej šálky) vytlačte šťavu z limetky. Pridajte 2 – 3 kocky ľadu, nalejte vodku, pridajte zázvorové pivo, okraj ozdobe plátkom limetky a môžete podávať.

Greyhound

Kto by nepoznal legendárny koktail Screwdriver alebo aj Skrutkovač – vodka s pomarančovým džúsom. Nie každému však vyhovuje sladká chuť pomarančov. Miešaný nápoj Greyhound tento problém vyrieši. Zaujímavosťou je, že predchodca tohto drinku sa objavil v roku 1930 v knihe Savoy Coctail Book – namiesto vodky tu však bol použitý gin. Samozrejme, že ho ľudia pili aj predtým, toto však bolo prvýkrát, čo bol vydaný knižne.

Až v roku 1945 niekomu v magazíne Harper’s napadlo vymeniť partnera ku grapefruitovému džúsu za vodku. A tak vznikol jednoduchý, no o to lahodnejší miešaný nápoj Greyhound. Hovoríte si, že nuda? Z Greyhounda veľmi ľahko urobíte Salty Doga – stačí okraj pohára ponoriť do soli. Vďaka tejto malej zmene získate jedinečný nápoj. Taký, ktorý je sladký, kyslý, horký a slaný v jednom momente. Hovoríte si, že tiež ho musíte ochutnať?

Čo potrebujete

  • 10 cl grapefruitového džúsu
  • 5 cl vodky
  • (ak chcete Salty Doga, tak aj soľ)

Ako na to

Neexistuje nič jednoduchšie – nalejte do pohára vodku a grapefruitový džús. Pridajte ľad a premiešajte. Ak chcete ochutnať koktail Salty Dog, postup je rovnaký, iba na začiatku ponorte vlhký okraj pohára do soli.

Cosmopolitan

Cosmopolitan

Bol to práve Cosmopolitan, ktorý koncom 90. rokov minulého storočia pomohol odštartovať koktailovú revolúciu. Hoci sa viacerí barmani predháňajú, kto ho objavil, fanatici do miešaných drinkov sa prekvapivo zhodujú: tento nápoj sa zrodil v New Yorku v roku 1987 a mal v tom prsty Tony Cecchi z reštaurácie The Odeon.

Najväčšiu slávu zažil Cosmopolitan vďaka seriálu Sex v meste, v ktorom sa prakticky stal oficiálnym drinkom. Na druhej strane mu však táto sláva pokazila renomé – ako rástla jeho popularita, tento miešaný nápoj sa stával lacnejším, sladším a ružovejším. Ak si ho však pripravíte poctivo, pochopíte, prečo je Cosmopolitan skutočným pojmom.

Čo potrebujete

  • 5 cl citrusovej vodky
  • 1,5 cl likéru Cointreau
  • 2,5 cl brusnicového džúsu
  • 0,75 cl limetkovej šťavy

Ako na to

Príprava Cosmopolitanu je jednoduchá – dajte všetky ingrediencie do šejkra, pridajte ľad a premiešajte. Podávajte bez ľadu s plátkom citróna či mesiačikom limetky.

Máte chuť pripraviť si ďalšie miešané nápoje s vodkou? Vyskúšajte aj tieto recepty.

2022 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com