Každý, kto sa už zaujímal o históriu tetovania, narazil na maliarov tela z Ameriky. Tetovanie je stále populárnejšie, keď však začínali oni, zdobilo hlavne telá zločincov, cirkusantov a pochybných existencií. Dnes si však títo majstri užívajú pomerne veľkú popularitu. Meno jedného z nich nesie aj vodka Ed Hardy.

Spomienky, životné príbehy, filozofie alebo rozhodnutia v opitosti, to všetko je tetovanie pre svojho nositeľa. Tak ako pribúdajú potetovaní ľudia, rastie aj počet tatérov. My si predstavíme štyroch priekopníkov tetovania, od ktorých by si si nechal tetovanie určite urobiť aj ty.

Dobrosrdečný kapitán

August „Capt.“Coleman sa narodil v roku 1884 v štáte Ohio. O jeho minulosti sa veľa nevie, dokonca sa s istotou nepotvrdilo ani to, či bol tatérom aj jeho otec. Veľkou neznámou boli aj jeho vlastné tetovania, ktoré boli vyobrazené na malej soške v jeho obchode.Ten sa nachádzal v Norfolku na ulici, ktorá bola obľúbeným miestom námorníkov a prostitútok.

Coleman tak nemal núdzu o zákazníkov a rýchlo sa stal legendou, dokonca sa na svojej vizitke neobťažoval ani uvádzať svoju adresu. Keď sa však tetovanie stalo v 1950 v Norfolku ilegálnym, presťahoval sa do Virgínie.

Tam pokračoval vo svojom remesle až do roku 1973, keď nešťastne spadol do rieky a utopil sa. Po jeho smrti sa ukázalo, že investoval na burze a nazhromaždený majetok odkázal viacerým charitatívnym organizáciám.

Večne živá legenda

Paul Rodgers sa narodil do chudobnej rodiny a jeho detstvo bolo poznamenané neustálym sťahovaním sa. Rodgers začal pracovať už ako trinásťročný a zarábal 3.50 $ týždenne. Ako malý chlapec však spoznal potetovaného veterána Španielsko- americkej vojny, a to zmenilo jeho život.

Začal tetovaním svojich priateľov a známych z okolia a pracoval v dvoch zamestnaniach. Neskôr dostal šancu tetovať v Južnej Kalifornii, kde si otvoril vlastný salón. Začal zarábať 200 $ týždenne a tetovaniu venoval 56 rokov svojho života.

Vplyv Paula Rodgersa na umenie tetovania je obrovský. Rodgers spája americkú starú školu tetovania s modernou renesanciou. Z jeho diela čerpali legendy tetovania ako Ed Hardy a Greg Irons. Okrem tetovania  sa venoval aj návrhom strojčekov na tetovanie. Tie sa aj dnes považujú za jednu z najlepších investícií.

Tetujúci námorník

Kto sa aspoň trochu zaujímal o históriu tetovania, určite sa už stretol s menom Norman „Sailor Jerry“ Collins. Ako mladík sa prihlásil do námorníctva a cesty po Juhovýchodnej Ázii sa odrazili v štýle jeho tetovaní. V Honolulu si založil salón, ktorý sa po druhej svetovej vojne stal vyhľadávaným miestom námorníkov.

Sailor Jerry rožšíril škálu farieb pigmentov tým, že si miešal svoje vlastné. Bol veľkým zástancom sterilizácie, ihiel na jedno použitie a vytvoril ihly, ktoré spôsobovali menej bolesti pokožke. K jeho žiakom, ktorým predal svoje umenie, patrilaj Ed Hardy.

Sailor Jerry založil vlastnú spoločnosť. Predával oblečenie vlastnej značky a je po ňom pomenovaný aj rum, kde vyobrazenú hula tanečnicu navrhol sám Collins.

Krstný otec tetovania

Ako sme už spomínali, Don Ed Hardy bol v mladosti žiakom Sailora Jerryho a vďaka jeho kontaktom študoval aj umenie klasického tetovania pod japonským majstrom Horihidom.

Ed Hardy

Jeho návrhy tetovaní položili základy módnej značky Ed Hardy, ktorá tetovanie spopularizovala v modernom svete. Založil magazín Tattoo Time a tetovanie sa mu podarilo dostať do mainstreamových médií.

Takisto má po vzore svojho učiteľa vlastnú značku alkoholu, ktorá možno nie je až taká známa, ale už samotná vodka značky Ed Hardy môže byť pre niekoho vzácnym zberateľským kúskom.

2022 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com