Tajomný, inšpiratívny nápoj s fascinujúcou zelenou farbou už v minulosti lákal ľudí, a to nielen svojou chuťou. Našli sa medzi nimi aj slávni umelci, ktorí by bez tohto obľúbeného nápoja svoje diela zrejme k dokonalosti nepriviedli.

„Nápoj umelcov 19. storočia”

„Nápoj umelcov 19. storočia”

Opradený tajomstvom

Nápoj umelcov 19. storočia” je spájaný s mnohými, obzvlášť silnými a často nebezpečnými  halucinogénnymi stavmi. Niet sa čo čudovať, že bol v minulosti často zakázaný. Pri vysokej miere konzumácie tohto silného, až 72% alkoholu sa ľudia niekedy pomiatli.

Dnes je však absinth obľúbeným nápojom takmer vo všetkých krajinách sveta. Svojou dlhou históriou, výraznou chuťou a zelenou vílou reprezentujúcou halucinácie ako z filmu oslovuje svojich nadšencov, ktorí ho s veľkou obľubou naďalej pijú.

Zelená maliarska múza

Impresionistický maliar Vincent Van Gogh riešil svoje psychické problémy práve pitím absinthu. Uznal, že tento nápoj mal silný vplyv na jeho prácu.

Provokatér Édouard Manet urazil parížskych obyvateľov svojím obrazom, na ktorom namaľoval zúboženého alkoholika s absinthom. Aj keď nemáme priame dôkazy o tom, že by ho sám pil, predpokladá sa, že sa so zelenou vílou určite stretol.

Spisovatelia, básnici…

Spisovateľ Oscar Wilde vyhlásil, že po prvom poháriku vidíte také veci, aké chcete, po druhom také, aké nie sú a po treťom také, aké naozaj sú. To je vraj tá najhoršia vec na svete.

Aj kontroverzný básnik Paul Verlaine sa rád oddával radovánkam pri pití absinthu, a to rovno aj so svojím partnerom – tiež známym básnikom Arthurom Rimbaudom.

Tajomný, inšpiratívny nápoj

Tajomný, inšpiratívny nápoj

Svoje miesto má aj pri tvorbe populárnej hudby

Svetoznámy rocker Marilyn Manson posunul pitie absinthu na úplne nový level a začal vyrábať dokonca vlastnú značku. Zdôvodnil to tým, že ho pil príliš veľa. Teraz ho už vraj toľko nevyhľadáva, pretože aj pre neho je príliš silný.

 

2021 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com