Rum je známy už niekoľko storočí. Najviac sa spája s Karibikom a otrokmi, ktorý pri spracovaní cukrovej trstiny prišli na to, že z melasy môžu spraviť fajnový lieh. Sú však aj ďalšie skupiny ľudí, ktorým rum od začiatku „šmakoval”. A na počudovanie, nechutí len ľuďom, ale aj zvieratám.

Fakt prvý

Bitka pri Trafalgare v roku 1805 medzi španielsko-francúzskym vojskom a Anglickom priniesla nielen anglické víťazstvo, ale aj smrť ich kapitána, admirála Nelsona. Na to, aby jeho telo vydržalo prevoz do rodnej krajiny, využili rum, jednoducho ho ním poliali. Keď však truhlu v Anglicku otvorili, nenašli v nej už žiadny rum. Čo sa stalo? Námorníci to nevydržali a cez dierku a slamku vycucali všetok zlatistý alkohol. Preto sa rum tiež nazýva Nelsonovou krvou.

Fakt druhý

História rumu sa datuje od 17. storočia. Postupne sa stal tak vzácnym, že sa ním platilo podobne ako zlatom.

Fakt tretí

Proces výroby rumu má niekoľko krokov – fermentáciu, destiláciu, filtrovanie, zrenie a miešanie. Rum dozrieva v sudoch po bourbone, víne alebo whiskey. Niekoľko litrov sa však počas týchto rokov odparí – a to sa nazýva anjelská daň. Úbytok sa šplhá až k desiatim percentám ročne.

Fakt štvrtý

Značka Wray & Nephew sa môže pýšiť štyrmi fľaškami najdrahšieho rumu na svete pochádzajúcich zo štyridsiatych rokov.

Fakt piaty

V čase, keď vznikol rum, sa rozmáhalo aj námorníctvo. Námorníci prišli na to, že pivo ani voda nie sú na dlhé cesty to najlepšie, lebo sa rýchlo kazili. Pričom rum vydržal omnoho viac. Preto sa často pil na námorných cestách a obľubovali ho aj piráti. Známym kapitánom, po ktorom je pomenovaná značka Captain Morgan, bol Henry Morgan.

Fakt šiesty

Zvýšenú bezpečnosť nemajú iba príslušníci štátu a vojska, ale aj „Master Blenders”, ktoré sú životne dôležití pre dokonalú chuť rumu. Títo ľudia zabezpečujú, aby bol ochutený tak, ako vraví receptúra, a teda poznajú tajomstvo jeho výroby, čo je málokomu známe. Spoločnosť Bacardi ich zamestnáva osem. Keď sa majú všetci stretnúť, musia cestovať osobitnou dopravou, aby v prípade nešťastia nebola ohrozená výroba alkoholu.

Fakt siedmy

Nielen ľuďom sa žiada okúsiť podmanivú chuť Bacardi alebo Havany, ale aj potkanom. Na Kube však nemajú takých potkanov, na akých sme my zvyknutí. Sú oveľa väčší a miestnymi obyvateľmi obľúbení. Je to chránený druh. Môžu byť domácim zvieratkom namiesto psa alebo mačky.

rum2

 

Zdroj: tvnoviny.sk

 

2022 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com