Najznámejším mexickým alkoholom je, ako inak, tequila. Priazni sa však teší aj na Slovensku. Ako sa má tequila správne piť? Aké zvyky odlišujú tieto dve krajiny? V článku vám prezradíme všetko, čo sa týka jej podávania.

Tequila sa vyrába z rastliny zvanej modrá agáve, ktorá sa najviac vyskytuje na plantážach v mexickom štáte Jalisco. Nie však každá tequila je prvotriednej kvality, a teda je spracovaná zo 100 % agáve. V snahe ušetriť ju niektorí obchodníci miešajú s cukrovou trstinou alebo ju dochucujú karamelom, aby získala svoju typickú farbu a chuť.

Z akej máme na výber?

Druhy, ktoré sú u nás najznámejšie, sú Tequila Blanco (Silver) a Tequila Gold. Okrem nich však poznáme ešte Reposado, ktoré zreje v sudoch niekedy od 3 mesiacov do jedného roka, a Aňejo, odborníkmi najoceňovanejší druh.

Ak ste fanúšikmi mystických tradícií a netradičného dizajnu, mohla by vás zaujímať kah tequila. Okrem svojho netradičného vzhľadu je tiež spracovaná zo 100 % agáve. Z ďalších značiek stojí za zmienku Tequila 1800, Sierra alebo Patrón tequila.

Tequila po mexicky: Bez všetkého

Poznáme rozličné zvyky pri jej podávaní. V takom Mexiku ju najradšej pijú čistú, nechladenú a vychutnávajú si ju po malých dúškoch. Tequila je pre nich zážitkom, po ktorom by určite nemali štípať ústa a vystupovať oči, ako keby ste zjedli čili papričky. Správnym pohárom na podávanie tequily je koňakový pohár.

Ak Mexičania využívajú soľ, tak iným spôsobom ako u nás na Slovensku. Soľ pridajú priamo do pohára s alkoholom. Dôležité je, že tequilu zapíjajú dostatočným množstvom vody.

Tequila po slovensky: S pomarančom či citrónom

Slováci prebrali pri pití tequily americké zvyklosti. Soľ a citrón sú tradície „privezené“ zo západu. V našich končinách si však našli svoje pevné miesto, veď len pozorujte Slovákov, ako pijú tequilu. Málo z nich ju pije čistú. 🙂

Tequila Silver sa najčastejšie pije so soľou a citrónom. Medzi palec a ukazovák si nasypete trochu soli, olíznete, hodíte do seba panák tequily a nakoniec si odhryznete z citrónu.

Zlatá tequila Gold sa podáva so škoricou a pomarančom. Postupuje sa v podstate rovnako, ako pri predchádzajúcej. Medzi palec a ukazovák sa dáva škorica a po vypití tequily si odhryznete kúsok z pomaranča.

Kvalitný alkohol iba na Svetnapojov.sk

Ak si chcete objednať kvalitnú tequilu za výbornú cenu, pozrite si náš e-shop Svetnapojov. Máme širokú ponuku jej druhov, z ktorej si vyberie každý.

2022 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com