Aj keď vám na stole leží fľaša brandy, nie je isté, že si v nej ukrytý poklad viete správne vychutnať. Degustovanie brandy by malo byť pôžitkom a pošteklením zmyslov. Poďme odhaliť tajomstvo jej chuti.

Za chuťou kvalitnej brandy nestojí nič iné ako pálenie vína. Brandy sa však pokojne môže vyrábať aj z fermentovaného ovocia, ktoré následne dozreje v dubových sudoch. Najznámejšie brandy, respektíve koňaky, pochádzajú z francúzskej oblasti Cognac. No zahanbené nemôže byť ani Slovensko, ktoré je známe Karpatskou brandy s dlhoročnou tradíciou.

Povesť o Stiborovi

Slovenská brandy má svoju vlastnú históriu. Povesti z dávnej minulosti hovoria o tom, že kedysi existoval rytier Stibor, ktorý bol významným poradcom Žigmunda Luxemburského a tiež bol zemepánom Modry. Keďže zamestnával mnohých Nemcov, traduje sa, že práve tí mu prinášali nové poznatky o rýchlo sa rozvíjajúcom zlatistom moku. V tom čase sa totiž brandy vo veľkej miere udomácňovala v Európe.

Postavu ušľachtilého rytiera môžeme dnes nájsť na etikete jedného z druhov Karpatskej brandy.

Prečítajte si tiež: Čo stojí za tradíciou Karpatskej brandy?

Tipy, ako ju správne piť

Najčastejšie ju podávame v pohároch tulipánového tvaru. Na vzhľad ide o tučnejší, zaoblený pohár so zúženým vrchom. Do tulipánovej čaše nalievame maximálne 20 – 30 ml alkoholu, aby sme si brandy naplno vychutnali.

Jej teplota by nemala presiahnuť 17 až 21 stupňov. Po naliatí tohto jantárového moku počkáme asi minútu, kým si z neho odpijeme. Nič nepokazíme tým, ak pohár nahrievame svojou dlaňou a občas jeho hladinu rozvírime. Ak degustujete viacero druhov brandy, svoju chuť medzi nimi neutralizujte horkou čokoládou, čistou vodou alebo sušeným ovocím.

Iný kraj, iný mrav

Hneď, ako by ste opustili hranice Slovenska, prišli by ste na to, že v každej krajine sa brandy pije inak. Napríklad takí Angličania obľubujú brandy miešanú so sódou, z čoho si vytvoria tzv. long drink. V Španielsku je súčasťou ich typického kokteilu s názvom Sangria, ktorý okrem nej tvorí červené víno a ovocie. Niet sa čomu čudovať, že sa dá brandy tak rôznorodo kombinovať, keďže má skutočne mnoho variantov.

Ovocná, bylinná, korenistá, čokoládová – stačí si len vybrať príchuť, ktorá vám najviac pasuje. V našom e-shope Svetnapojov máte na výber z desiatok brandy, ktorú vám doručíme tak rýchlo, ako sa len dá. 🙂

2021 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com