Čokoládová chuť jedinečnej kombinácie kakaa a vanilky, karamel, cukor, whisky a smotana – a to všetko spolu ukryté vo fľaši výnimočného írskeho likéru Bailey’s. Zbiehajú sa vám slinky? Vychutnajte si lahodnú chuť tohto nápoja pri čítaní nasledujúcich riadkov a spoznajte jeho príbeh.

Bailey’s Irish Cream je vlastne írska whiskey. Obsahuje však len nízku hladinu alkoholu (17 %), preto sa radí ku krémovým likérom. História likéru Bayileys sa začala písať len nedávno. Fľaša tohto lahodného nápoja uzrela svetlo sveta až v roku 1974. O vznik likéru Baileys sa zaslúžila írska spoločnosť Gilbeys of Ireland, ktorá s nápadom prišla v roku 1971. Mnohí ľudia sa mylne domnievajú, že názov likéru je odvodený z mena jeho autora, ktorého podpis je na fľaši. To však nie je pravda. V skutočnosti je totiž názov drinku inšpirovaný londýnskym hotelom Millennium Bailey’s a podpis R A Bailey na fľaši je čisto marketingovým ťahom.

Výroba povestného írskeho kakaa

Ako iste viete, Írsko je preslávené vďaka svojej skvelej whisky, no povestné je aj vďaka svojmu kvalitnému čerstvému mlieku, smotane a ostatným mliečnym výrobkom. V likéri Bailey’s sa v dokonalom spojení snúbi trikrát destilovaná írska whisky s čerstvou smotanou. Mlieko, ktoré sa používa na výrobu tohto nápoja, pochádza len od vybraných kráv, ktoré na svojich farmách chovajú lokálni írski farmári. V každej fľaši likéru Bailey’s tak zaručene nájdete kus toho najlepšieho z Írska.

Ako to, že sa smotana v Bailey’s uchováva čerstvá?

Whisky a smotana, z ktorých sa likér vyrába, tvoria dokopy ideálnu kombináciu. Bez použitia rafinovaného rastlinného oleja by to však nebolo tak. Práve vďaka nemu sa totiž jemná írska whisky pri skladovaní neoddelí od čerstvej smotany. Whisky potom zabezpečí to, aby sa smotana nekazila. Vďaka tomu na výrobu Bailey’s nie sú potrebné žiadne zbytočné konzervanty. Pri správnom skladovaní dokonca výrobca garantuje až dvojročnú trvanlivosť likéru. A to bez ohľadu na to, či si fľašu otvoríte, alebo ju zatvorenú odložíte do sekretára.

Sladká čokoládová chuť je stráženým tajomstvom

Likér Bailey’s sa, samozrejme, nevyrába len z whisky a smotany. Veď obľúbený je najmä pre svoju vynikajúcu sladkú chuť. Tú v likéri dotvárajú prírodné suroviny ako kakaové bôby, vanilkové struky, karamel a cukor. Príjemnej ostrosti a lahodnej sladkej chuti likéru už podľahlo množstvo ľudí a niektorí z nich sa dokonca snažia si likér vyrobiť aj sami doma. To, aký presný pomer všetkých surovín je potrebný na dosiahnutie pravej Bailey’s chuti, však stále zostáva výrobným tajomstvom.

Bailey’s chutí najlepšie s ľadom

Existuje niekoľko drinkov, ktorých súčasťou je práve likér Bailey’s. Avšak každý, kto už tento nápoj ochutnal, určite potvrdí, že najlepšie chutí sám o sebe. Nič nepokazíte, ak ho budete podávať pri izbovej teplote, ale výrobca odporúča likér servírovať na ľad. Ak však predsa len túžite ochutnať niektorý z miešaných nápojov s likérom Bailey’s, určite vám zachutí výborný drink B52. Recept naň nájdete priamo na našom blogu.

Recept na B52

Miešané nápoje, recept B52

2022 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com