Aj keď je gin menej rozšírený ako vodka alebo whisky, svoje miesto na trhu si iste zaslúži. Dnes bude reč o jednom konkrétnom gine, ktorý si získava pozornosť svojím špeciálnym procesom výroby a tajuplnou chuťou. Ide o Hendrick´s gin.

Výroba ginu siaha do 17. storočia a je spojená ako s Holandskom, tak aj s anglickými vojakmi. Vznik ginu bol, takpovediac, náhodný a neplánovaný. Profesor medicíny Dr. Sylvius chcel v roku 1650 vynájsť liek na problémy s obličkami. Najviac sa mu pozdával destilát z obilia obohatený o jalovec, čo je vlastne dnešný gin.

Na liečivé účinky tohto elixíru čoskoro prišli aj anglickí vojaci, ktorí ho priniesli do svojej rodnej vlasti. O pár storočí sa gin dočkal svojho súrodenca, tzv. dry ginu, ktorý si na rováš pripísali Angličania.

Hendrick´s gin a jeho začiatky

Aby sme objasnili, ako to celé začalo práve s Hendrick´s ginom – v roku 1966 sa rodinná firma William Grant and Sons, ktorú možno poznáte v spojení s whiskey, rozhodla kúpiť dva historické destilačné kotle. Na pomoc si privolali odborníkov Davida Stewartsa a Lesley Gracey, aby im pomohli vytvoriť prémiovú značku ginu pre netypických Angličanov. Trvalo až 35 rokov, kým prvá fľaška Hendrics´s ginu vyšla do obehu.

Čo je na ňom ešte netradičné, je jeho spôsob výroby. Je destilovaný v škótskej dedinke Girvan klasickým kotlíkovým spôsobom „pot still”. Tento spôsob je typický aj pre whisky či koňak.

Ovocná, bylinková chuť, ruže aj uhorka

Má naozaj jemnú a plnú chuť. Je zmesou rôznych prírodných prísad a byliniek, ako jalovec, koriander, harmanček, rebríček. Obohacuje ho tiež citrónová a pomarančová kôra a cítiť v ňom štipku korenistosti. Nezabudnuteľnú arómu mu dodáva olej z okvetných lístkov. Samozrejme, celý recept si výrobca necháva pre seba.

Ako ho piť? Nejaká tradícia?

Ako aj každý iný druh ginu, Hendrick´s gin môžete piť samostatne alebo s tonikom. Perfektne chutia kokteily s ginom, o ktorých možno napíšeme niekedy inokedy. Obľúbeným miešaným drinkom je napríklad Martini.

Využite akciu na Svetnapojov.sk

Aj Svetnapojov uznáva staré klasiky. Preto sme pre vás pripravili akciu – ak si kúpite Hendrick´s gin, dostanete k nej zdarma aj 4 fľašky toniku. Majte všetko po ruke už o niekoľko hodín a vychutnajte si Hendrick´s gin, ako sa patrí.

2022 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com