Hovorí sa, že práve keď si americkí vojaci v roku 1900 pripíjali na slobodnú Kubu, vznikol názov dnes svetoznámeho a mimoriadne obľúbeného drinku Cuba Libre.

Dnes je Cuba Libre jedným z najpopulárnejších drinkov medzi mladými ľuďmi po celom svete. Môžete ho nájsť takmer na každej párty. Je skutočne chutný, no práve preto aj zradný. Keď ho totiž raz začnete piť, nebudete vedieť prestať.

“¡Por Cuba libre!”

Ako sme už v úvode spomenuli, drink vznikol na prelome 19. a 20. storočia, presne v roku 1900, ktorý sa niesol v znamení konca kubánskej vojny za nezávislosť. Po oslobodení Kuby, keď americkí vojaci oslavovali ich úspech v American Bare v Havane, si dal kapitán U.S. Army Signal Corps namiešať drink z tradičného kubánskeho rumu Bacardi, Coca-Coly a z limetovej šťavy.

 

Nápoj mu nesmierne zachutil, čo si všimli aj ostatní a už čochvíľa popíjali všetci spolu. Keď si oslobodeneckí vojaci pripíjali slovami „“¡Por Cuba libre“, hlásali tak slobodu Kube. Išlo o spojenie, ktoré sa v tejto vojne používalo dosť často ako bojový pokrik kubánskych revolucionárov a tiež amerických vojakov. Kokteil Cuba Libre dodnes pozostáva z tých istých ingrediencií, aké si dal namiešať do svojho pohára kapitán U.S. Army v roku 1900.

Mnohí ľudia však historku o vzniku drinku v roku 1900 popierajú. Formálne bola totiž Kuba oslobodená už v roku 1898 a vtedy ostrov opustili všetky americké vojenské jednotky. Mätúce je však to, že Coca-Cola sa na Kube objavila skutočne až v roku 1900. Preto môže byť pravdivou aj verzia o tom, že drink si dal namiešať neznámy člen americkej jednotky, ktorá na Kube ostala aj po jej oslobodení.

Nech je už pravda akákoľvek, tento drink sa uchoval na svete viac ako jedno storočie a jeho popularita stále rastie. Veru, niet sa čo čudovať, chutí naozaj výborne. A čo je taktiež dôležité, príprava drinku Cuba Libre nie je vôbec náročná. Preto si ho môžete pokojne urobiť aj u vás doma.

Ingrediencie:

  • 5 cl kvalitného bieleho kubánskeho rumu Bacardi

  • 12 cl Coca-Coly

  • 1 limetu

  • ľad

Postup prípravy:

Do pohára vložíme niekoľko kociek ľadu a kúsky limety. Zalejeme to rumom a zvyšok pohára ozdobeného limetkou dolejeme Coca-Colou.

Zaujímavosťou je, že na Kube môžete ochutnať aj verziu Cuba Libre so silnejším Baracri 151, ktorý obsahuje až 75,5 % alkoholu.

2021 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com