Kto z nás v živote neochutnal alebo aspoň nepočul o suchom Martiny, obľúbenom drinku Jamesa Bonda, či o gine s vodkou? Gin patrí k jedným z najznámejších alkoholických nápojov vôbec. V nasledujúcich riadkoch vám o ňom prezradíme možno i to, čo ste doposiaľ ani len netušili.

Liek na obličkové problémy

Alkoholický nápoj gin má pôvod v Holandsku. V roku 1650 ho vynašiel profesor medicíny Franz de le Boë, známy tiež ako Franciscus Sylvius, ktorý pôsobil na univerzite v Leidene. Zámerom tohto medika rozhodne nebolo vyrobiť nový alkoholický nápoj. Hľadal totiž spôsob, ako vyrobiť cenovo dostupný liek na obličkové problémy.

Ako základ svojej medicíny použil dve močopudné suroviny, a to obilný destilát a olej z bobúľ borievky obyčajnej. Podľa francúzskeho slova genevrier, v preklade borievka, neskôr svoj liek nazval Genever. Vtedy zrejme ani netušil, že čoskoro sa jeho Genever stane národným nápojom Angličanov.

Dry gin a Angličania

Nápoj si totiž veľmi obľúbili anglickí vojaci, ktorí ho priniesli do svojej rodnej krajiny. Angličanom gin zachutil natoľko, že z neho spravili svoj národný nápoj a sami sa začali výrobe ginu venovať. Typ ginu genever, tradičného ginu vyrábaného destiláciou z borievok a obilného destilátu, rozšírili o nový typ ginu – dry gin. Vyvinuli ho v roku 1831 v Londýne, preto sa niekedy označuje aj ako London dry gin. Od ginu genever sa odlišuje nielen výrobou, ale aj chuťou.

Dry gin sa vyrába kontinuálnou destiláciou z obilného destilátu s pridaním rôznych bylín a iných prísad. Po pridaní rastlinných látok do neutrálneho obilného destilátu sa nápoj redestiluje. Recept na výrobu dry ginu si ale každá jedna pálenica starostlivo stráži. Do výroby a histórie ginu však môžete dnes nahliadnuť vďaka belgickému múzeu v Hasselte.

Bombay Sapphire a Beefeater – najznámejšie značky ginu

Ako každý iný alkoholický nápoj, aj gin má svoje typické značky, predurčujúce jeho kvalitu. Bombay Sapphire je destilovaný unikátnym procesom, ktorý sa používa iba v štyroch výrobniach na svete. Tento gin je typický tým, že je čistý a bez prímesí. Nedestiluje sa teda spoločne s bylinnými ingredienciami. Svoju znamenitú chuť a vôňu získava vďaka postupu, v ktorom liehovina takpovediac prechádza bylinkovou parou.

Gin značky Beefeater je jediný prémium London dry gin, ktorý sa destiluje v Londýne. Obsah alkoholu vo fľaši Beefeater ginu nikdy neklesne pod 40 %, pretože vysoký obsah alkoholu zabezpečuje udržanie výnimočnej chuti a arómy. Vďaka tomu má nápoj trvale vysokú kvalitu.

Kto z nás v živote neochutnal alebo aspoň nepočul o suchom Martiny, obľúbenom drinku Jamesa Bonda, či o gine s vodkou? Gin patrí k jedným z najznámejších alkoholických nápojov vôbec. V nasledujúcich riadkoch vám o ňom prezradíme možno i to, čo ste doposiaľ ani len netušili.

Gin - Blog - Svetnapojov

2021 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com