Jej jemná chuť preniká do každej bunky tela. Čo vám o nej povie Írsko, ktoré je kolískou aj jednej z jej najznámejších druhov – Jameson?

Radosť, oslava, spontánnosť. S whiskey chutí lepšie

Pre pár dňami ste možno zahliadli v uliciach mesta „zelený“ ruch alebo ste pri sledovaní správ zaregistrovali blázniacich sa Írov v uliciach mesta. St. Patrick´s Day, ktorý oslavuje celý svet, nám pripomenul šťastie v podobe trojlístkov na oblečení i tradičný írsky alkohol.

Škótska vs. írska. Poznáte rozdiely?

Medzi ním je aj whiskey, ktorá sa poväčšine produkuje z jačmenného sladu a obyčajnej vody, destiluje sa v špeciálnych prístrojoch a potom zreje v dubových sudoch. Sú tri základné druhy – malt,  ktorá vzniká práve z jačmenného sladu, grain – v ktorej sú zmiešané rôzne druhy obilia a blended, ktorú tvoria zo 70 % obilniny a až potom slad.

Jej značky pochádzajú nielen z Írska, ale aj zo Škótska, Japonska, Ameriky, Kanady i Indie. O prvenstvo vo výrobe sa škriepia Íri so Škótmi a ich whiskey má len niekoľko odlišností. Pokým tá írska sa píše whiskey, škótska si prisvojila kratšie pomenovanie – whisky. V Škótsku sa destiluje dvakrát nad rašelinovým dymom, no írska trikrát bez použitia dymu. Viacnásobné destilovanie nezaručuje lepšiu akosť, ale spôsobuje iba odlišnosť chuti. Americký bourbon sa destiluje dokonca len raz a nestráca na kvalite.

Pri návšteve Írska nezabudnite navštíviť tieto miesta

Ak by sme sa spýtali na to, ktorý alkohol sa vám najviac spája s Írskom, okrem piva by to bola dozaista whiskey. Jedným zo známych mien írskeho liehovarstva je John Jameson a jeho heslo SINE METU (bez strachu). Bez strachu sa mu podarilo od roku 1780 vybudovať silnú značku, ktorá v 19. storočí ovládla až 90 % svetového trhu a v súčasnosti je najpredávanejšou írskou whiskey na svete. Jamesonžne úspech za úspechom, jeho predaj celosvetovo vzrástol na 3 milióny kartónov ročne (pričom jeden kartón je 9 litrov) a v USA zvýšil tržby dvojnásobne v 50 štátoch Takže môžeme skonštatovať, že ročne pretečie pultami barov, reštaurácií či obchodov až miliarda pohárikov.

A kde by ste mohli ochutnať tú pravú chuť Jamesona? Ak by ste zavítali do hlavného mesta Dublinu, mali by ste navštíviť prvú destilériu na Bow Street, ktorú založil Jameson v roku 1780. Tu sa už delikátna írska whiskey však nepáli, slúži iba na obhliadku pre turistov, ale dozviete sa v nej všetko o procese výroby tohto alkoholu a, samozrejme, môžete z neho aj ochutnať.

Navštíviť môžete i Old Jameson Midleton Distillery v južnej časti Írska – Corku, kde sa produkcia Jamesona sústreďuje od roku 1978. Okrem neho odtiaľto vychádzajú aj iné značky.

Íri sa alkoholu nevyhýbajú

Tento národ v severozápadnej časti Európy sa netají tým, že obľubuje pitie alkoholických nápojov. V ich baroch a reštauráciách by ste okrem whiskey videli domácich popíjať tmavé horké pivo alebo likér. Ročne minie priemerný Ír na alkohol tisícky eur. Myslíte si, že Slováci im môžu konkurovať? Môžu, ale určite s inými nápojmi.

Pre nás je top Jameson a Tullamore Dew

Slovákom sú pri vyslovení írskej whiskey najviac známe fľašky Jameson a Tullamore Dew a podobne je to aj v Čechách. Určite často vidíte piť ľudí whiskey s ľadom, ale typickejšie je podávať ju s trochou vody v množstve 25 – 35 ml. Íri si tento nápoj vychutnávajú v horúcej forme s citrónom a klinčekmi. Máte vy nejaký iný špeciálny recept na Jamesona?

Ak si chcete pripomenúť atmosféru írskeho liehovarstva a nechystáte sa práve do tejto krajiny, navštívte stránku Svetnapojov.sk a obohaťte svoje chuťové poháriky nápojmi prvotriednej kvality.

2021 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com