Ak máte radi whisky, možno ste už uvažovali nad tým, že ju ochutnáte priamo na mieste, kde sa vyrába. Takým miestom je aj liehovar Jameson v Dubline, ktorého návšteva je unikátnym zážitkom.

Na JJ bar, pomenovaný po Johnovi Jamesonovi, narazíte hneď pri vchode. Je vyrobený z írskeho dubového dreva, do ktorého sú vyryté mená bývalých a súčasných zamestnancov. Priestor okolo baru pôsobí ohromujúco a bol navrhnutý tak, aby boli zachované historické stavebné prvky. Potom je už len vás, aby ste si vybrali jeden z troch zážitkov, ktoré na vás čakajú.

Skúsenosť na Bow Street

Týmto zážitkom, ako aj dvoma ďalšími, vás prevedie brand ambassador – sprievodca, ktorý vám rád odpovie na akúkoľvek otázku ohľadom Jamesona. Najprv vystúpite po tehlových schodoch do miestnosti, ktorá bola kedysi prvou pecou. Tam sa dozviete nielen o histórií Jamesona, ale aj o írskej whisky ako takej.

V nasledujúcej miestnosti, budete s ostatnými návštevníkmi usadený okolo okrúhleho stola, plného replík predmetov z roku 1800. Históriu spoločnosti Jameson tentokrát priblíži interaktívne video, v ktorom si návštevníci postupne vyberajú z 5 piatich možností a príbeh je postupne vyrozprávaný z rôznych uhlov pohľadu.

Vrcholom zážitku je miestnosť, kde na 3D schéme môžete vidieť celý proces destilácie. Počas celej prehliadky dostanete možnosť ochutnať a ovoňať všetko, čo súvisí s destiláciou Jamesona. Na záver vás čaká obchod so suvenírmi, v ktorom však márne budete hľadať magnetky a iné tuctové predmety. Vybrať si môžete z unikátnych fliaš whisky alebo diela od miestnych umelcov.

liehovar-jameson

Producenti whisky

Pri tomto zážitku do hĺbky spoznáte chuť Jamesona a whisky z The Whiskey Makers edície – Distiller’s Safe, Cooper’s Croze a Blender’s Dog. Za 90 minút sa naučíte rozoznávať jednotlivé ingrediencie a chuť každej jednej whisky. Na koniec môžete ochutnať Jamesona priamo zo suda.

Namiešaj si drink s whisky

Pri poslednom zážitku sa naučíte pripravovať Jameson koktaily pod dohľadom majstra barmana. Ten vám vysvetlí celú históriu, recepty a ingrediencie všetkých známych aj menej známych Jameson koktailov. Vo vnútri veľkého okrúhleho baru dostanete všetko potrebné, aby ste si mohli namiešať svoj vlastný koktail.

Po oboch posledných zážitkoch máte možnosť navštíviť sklad, kde sa dozviete, čo znamená anjelský podiel. Potom si môžete priamo zo suda odniesť Jamesona vo vlastnej špeciálnej fľaši.

Ak budete mať šťastie, možno dostanete pozvanie do pracovne Johna Jamesona. A možno uvidíte sud s 230 ročnou whisky, ktorá bola nájdená pri prestavbe liehovaru. Z nej sa však zachovalo len malé množstvo, ktoré by stačilo ledva na jeden pohárik.

Ak ste teda dostali chuť na Jamesona a necestuje do Írska, navštívte našu ponuku.

2021 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com