Večer si v klube radi vychutnávate lahodný rum a vychvaľujete do nebies chuť tej či onej značky? Povedali by ste o sebe, že ste odborník/odborníčka? Otestujte sa s nami a zistite, či o svojom obľúbenom nápoji viete skutočne všetko!

diplomatico rum

Milujete rum a dokážete si ho skutočne vychutnať? Po vypití Zacapa Centenario 23 cítite jasné tóny medu s pomarančovou šupou, chuť sušených hrozienok a lieskovcov na podnebí a na chvoste jemnú melasu a perníkové korenie… Jednoducho, všetci okolo vás len uznanlivo kývajú hlavou nad vašou odbornosťou?

Alebo ste rumový začiatočník, ktorý si ho obľúbil na minulej oslave priateľkiných narodenín?

Otestujte si svoje vedomosti a zistíte, že ak ide o rum, vždy sa môžete naučiť niečo navyše!

1. Rum sa po vypálení necháva dozrievať v sudoch. Počas dozrievania je na drevené sudy uvalená tzv. anjelská daň”, alebo anjelský desiatok”. Čo to znamená?

a) Časť produkcie sa podľa tradície daruje miestnej cirkvi, ktorá ho predáva a používa pri cirkevných slávnostiach.
b) Je to alkohol, ktorý sa zo suda vyparí počas zrenia.
c) Je to časť rumu, ktorá sa odčerpala a odkladala na pohreby pracovníkov pálenice či ich rodinných príslušníkov. Rum sa predal a za získané peniaze sa vystrojil pohreb.

2. Začneme zľahka. Z čoho sa vyrába rum?

a) Z cukrovej šťavy.
b) Z cukrovej melasy.
c) Z trstinového medu.

 

3. Viete, kedy bola vyrobená najstaršia známa, dodnes nevypitá fľaša rumu na svete?
a) 1836
b) 1663
c) 1780

 

diplomatico

4. Odkiaľ rum vlastne pochádza?

a) Z Karibiku.
b) Z Indonézie.
c) Z Číny.

 

5. Rum sa vyrába na mnohých miestach sveta. Jeden z najkvalitnejších na svete je rum z Barbadosu. Viete, ktorá známa značka odtiaľto pochádza?

a) Diplomático,
b) Pyrat,
c) Appleton Estate.

 

6. Jednou z najznámejších značiek rumu na svete je Diplomático, ktoré sa hrdí najmä svojou kvalitou. Viete, odkiaľ pochádza?
a) Z Kuby.
b) Z Portorika.
c) Z Venezuely.

Ste znalec?

Tak čo myslíte? Ako sa vám darilo?
Pozrite sa na odpovede nižšie a uvidíte, že sa dozviete veľa zaujímavého!

1. Správna odpoveď je… Všetky tri! Definícia rumu sa mení od štátu k štátu a nie je nikde jednotná, okrem jedinej veci – ide o produkt z cukrovej trstiny. Niekde je definovaný obsahom alkoholu, inde dobou zrenia.

 

A „trstinový med”? To je iba domorodý názov pre melasu.

 

2. Anjelský desiatok, podiel, či anjelská daň (Angels’ share) je názov, ktorý dali výrobcovia rumu prirodzenému procesu vyparovania alkoholu. Počas jedného roku zretia takto môžu prísť o 2 – 10 % z celkového obsahu sudu v závislosti od teploty, pri ktorej rum zreje.

 

3. Najstarší dnes známy rum pochádza z Barbadosu a našiel ho v podzemných kobkách svojho anglického sídla Lord Harewood v roku 2013. Na fľašiach stojí jasný dátum: vypálené roku Pána 1780.

 

4. Prvé zmienky o fermentovanom nápoji z cukrovej trstiny máme z Číny. Vtedy sa preň používal názov Brum a vyrábal sa tu už pred niekoľkými tisícročiami.

Kvíz - rum

5. Pravdou je, že ani jeden z týchto rumov nie je z Barbadosu. Ako zaujímavosť však treba spomenúť, že na Barbadose sa nachádza najstaršia pálenica rumu, ktorá nepretržite funguje už od roku 1703 – Mt. Gay.

 

6. Zakladateľ pálenice Diplomático Don Juancho bol aristokrat z Venezuely. Vo svojom okolí bol známy ako lovec” exotických a najkvalitnejších páleniek, jeho zbierke sa často hovorilo aj Ambasádorova zásoba”. Pálenica Diplomático dodnes stojí v údolí Planas v Andách.

2021 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com