Čo sa týka alkoholu, všetkým nám je jasné, že tých zvykov bude po celom Slovensku požehnane veľa. My sme sa pozreli na tri z nich, ktoré  sú zaujímavé a možno ich nepozná každý.

V krajinách po celom svete sprevádzajú narodenie dieťaťa mnohé rituály. Niektoré z nich sú až šokujúce, napríklad v istej oblasti v Indii, kde z veže vysokej 15 metrov hádžu novorodencov do davu s natiahnutou plachtou. Ževraj na to, aby im zabezpečili šťastný život. Nuž, aký kraj, taký mrav…

Darčekový alkohol, ktorá čaká 20 – 30 rokov

Prejdime od extrémnych rituálov k tým príjemnejším, ktoré sa tradujú u nás na Slovensku. Keďže sme národ, ktorý si rád vypije, tradície sa viažu hlavne k alkoholu. Nemáme na mysli len to, že sa na krstinách, svadbách či iných oslavách v hojnosti popije. Zvyky sa viažu i k darovaniu alkoholu.

Babka, dedko či ktokoľvek iný z rodiny podaruje novorodencovi fľašku kvalitného alkoholu (najlepšie domácej pálenky). Samozrejme, čo by s ňou to mrňavé telíčko robilo a veru nie je to ani dar pre jeho rodičov. Fľaška sa zakope niekde na dvore alebo sa schová do pivnice a zostane tam až dovtedy, kým sa dieťa nevydá alebo neožení. V deň jeho či jej svadby sa fľaška vyhrabe, otvorí a vypije.

Elegantné otvorenie vína šabľou

Počuli ste už o tomto netradičnom odseknutí hrdla fľaše? Šampanské sa otvára ťahom šable alebo mačety pri slávnostných príležitostiach alebo v luxusných reštauráciách. V someliérskom slovníku sa tomu hovorí sabráž.

Postup je taký, že sa po odstránení hliníkovej fólie z hrdla fľaše a drôtenej korunky zo zátky uchopí fľaša v 45-stupňovom uhle. Šabľou sa rýchlym ťahom odsekne hrdlo spolu s korkovou zátkou. Pri sabráži je dôležité dodržať zopár zásad, ako mať vychladený sekt na 3 – 5 stupňov či použiť víno s dostatočným tlakom (aspoň 3 atmosféry).

Uznajte, takáto zábava nie je pre každého, preto ju radšej prenechajme skúseným someliérom:

Fľaškový tanec na svadbe

Začepčenie nevesty na svadbe je celkom známe. Okolo polnoci sa z nevesty a ženícha má stať už skutočný pár. Ona, nevesta, dostane na hlavu symbolický čepiec, ktorý je znakom vydatej ženy. Súčasťou tohto rituálu sú ešte ďalšie veci, ako napríklad redový tanec, keď svadobčania utvoria kruh a striedajú sa v tancovaní s nevestou a ženíchom. Niekto popritom zbiera do klobúka peniažky pre mladomanželov.

Zvykom, ktorý sa spája s alkoholom, je fľaškový tanec družby. Keď jeden alebo viacerí družbovia tancujú ponad fľašu. Najprv pred nimi stojí jedna fľaša, neskôr im pridajú ďalšie (aj dve či tri na seba). Tieto svadobné tradície majú však mnoho podôb a dajú sa pekne kombinovať.

2021 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com