Trikrát destilovaná írska whisky Tullamore Dew si píše svoj príbeh od roku 1829. K tomu, aby ste si mohli vychutnať jej jemnú korenistú chuť, musí prejsť dlhým procesom spracovania. Ako iste tušíte, kúsok z jej tajomstva vám prezradíme v tomto článku. 

Iniciatíva vzniku Tullamore Dew pochádza od Daniela E. Williamsa. Jemu a jeho nasledovníkom sa podarilo dostať tento írsky destilát na popredné priečky odbytu. Dnes je druhou najpredávanejšou írskou whisky na svete a odborníkmi je oceňovaný na každom kroku. Za posledných 10 rokov získal viac ako 30 prvenstiev.

1. Počas dozrievania sa odparí viac ako 5 % alkoholu

Neplatí to iba pri Tullamore Dew, ale aj pri niektorých iných írskych whisky. Počas niekoľkoročného zrenia v dubových sudoch sa kvôli vlhkosti vzduchu zo sudov vyparí približne 5 % alkoholu ročne. Má to aj svoj špeciálny názov – anjelská daň alebo anjelské delenie. Presné percento tiež závisí od dreva sudu, v ktorom je destilát uskladnený.

sudy-whisky

2. Busking je umenie obohatené o dobrý pohárik

Možno neznámy pojem, ale známe „remeslo”. Buskerov môžete stretnúť vo väčších mestách na ulici deň čo deň. Nie, nie sú to ľudia z nižšej sociálnej vrstvy, ktorí sa snažia spievať alebo hrať na hudobný nástroj, pričom si chcú zarobiť na živobytie.

Sú to pouliční umelci, ktorí prinášajú do uponáhľaného života radosť, dobrú náladu, smiech. Kolískou buskingu je, samozrejme, Írsko (Dublin), kde si hudobný výkon vedia domáci uctiť pozvaním na pohárik aperitívu, napríklad Tullamore Dew. V Írsku si buskerov naozaj cenia.

Buskeri však nehrajú len v uliciach miest, ale aj v podnikoch a baroch. Atmosféru, akú vedia prostredníctvom umenia vytvoriť v írskych baroch, sa snaží na Slovensku podporiť oficiálny zástupca Tullamore Dew. V najbližších týždňoch majú nachystané turné, do ktorého zapoja živé kapely, ktoré prídu do barov „rozvíriť hladinu vĺn”. Samozrejme, nesmie chýba správne vychladená „Tullamorka” podávaná hosteskami.

Títo pouliční umelci, ktorých najčastejšími sprievodnými nástrojmi sú gitara, harmonika či klavír, sa spájajú aj s významnými menami. Ani ste možno netušili, že taká Janis Joplin, reggae spevák Bob Marley či frontman U2 – Bono Voxsa so svojím talentom preslávili najprv na ulici ako buskeri.

poulicni-umelci

3. Štyri rôzne sudy a jedna chuť

Aj tým, že Tullamore Dew zreje v štyroch sudoch od 3 do 12 rokov, je výnimočná! A to konkrétne sa prestrieda v sude po bourbone, oloroso sherry, madeire a v portskom. Štyrmi sudmi si získala jedinečné prvenstvo medzi írskymi single-malt whisky.

Pre urýchlené uspokojenie pohárikom Tullamorky si hneď jednu objednajte z našej stránky Svetnapojov.sk. Využite skvelé ceny v našom e-shope! Na sklade máme veľa zásob, ktoré môžu pristáť priamo na vašom stole do 24 hodín. Na zdravie!

2022 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com