Ak ste sa ešte nikdy nestretli s pojmom „Ben Nevis“, nie je to nič zvláštne. Toto viacvýznamové slovné spojenie má blízko ku geografii, ale zároveň k omamnému tekutému liehu. Píšeme príliš v inotajoch? Ak ich chcete rozlúštiť, prečítajte si to v našom novom článku.

Aj keď ste poväčšine zvyknutí na to, že píšeme o histórii rôznych druhov alkoholu a ich zaujímavostiach, v tomto článku čakajte niečo úplne iné. Spravíme si menšie jazykové okienko.

Prvý význam…

Vypína sa asi 10 kilometrov od škótskeho mesta Fort William. Často sa nazýva skrátene „The Ben“ alebo v škótskej gaelčine „Beinn Nibheis“. Ak by sme pátrali po preklade tohto slovíčka, zistili by sme, že znamená „Hora, ktorá má hlavu v oblakoch“.

Navštívi ju viac ako stotísíc turistov ročne. Tiahne sa až do výšky 1343 m. n m. a pri výstupe sa zapotíte možno aj dobrých 5 hodín. Výstup na jej vrchol nie je totiž z tých jednoduchších.

Ben Nevis je najvyššou horou Škótska. Ak sa niekedy chystáte do Škótska a lákalo by vás zdolať najvyšší vrch Spojeného kráľovstva, prečítajte si, aké turistické trasy k nemu vedú. Je ich viacero. Krásna krajina a výhľady určite stoja za tú námahu.
Príroda

Neďaleko od najvyššieho vrchu býva škótska whisky

Benis Nevis nie je iba pomenovaním najvyššieho vrchu Anglicka, ale aj škótskej whisky. Vznikla už v roku 1825 z nápadu Johna MacDonalda a jej výroba prebieha neďaleko spomínaného vrchu Ben Nevis.

Whisky Ben Nevis sa však nemôže pochváliť rodinným podnikom – v rukách rodiny MacDonaldovcov bola výroba alkoholu iba do roku 1941. Potom sa dostala k rôznym vlastníkom až sa majiteľom whisky stala japonská spoločnosť Nikka v roku 1989. Obdiv a prvenstvo si zaslúži za najstaršie licencovanú destilériu v Škótsku.

Najznámejšia edícia so zaujímavým dizajnom

Jednou z najznámejších edícií whisky je „Dew of Ben Nevis“, v ktorej ucítite sladkú chuť medu, korenia, ale aj náznaky dymu a rašeliny. Je netypická svojím vzhľadom džbánu. V našom e-shope si ju kúpite rýchlo a spoľahlivo.

Flaša Ben Nevis

2022 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com