Na ceste za pôvodom Metaxy sme našli pár faktov, ktoré by vás mohli zaujímať.  Pozrieme sa na to, z čoho sa vyrába a aké tóny dominujú v jej chuti. Čo sa teda skrýva za jej úspechom?

Metaxa je destilát pozostávajúci z brandy, ktoré je dosladené muškátovým vínom a dochutené výťažkom bylín. Táto zmes je umiestnená do dubových sudov, kde dozrieva tri, päť alebo sedem rokov. Vek Metaxy označujú hviezdy na etikete. Existujú aj staršie, napríklad 12 či 15 ročné fľaše Metaxy, ktoré sa však len zriedka vyskytujú mimo svojho domova – Grécka.

metaxa

Chuť Metaxy je jedinečná a veľmi príjemná. Muškátové víno jej dodáva sladkosť a rastlinné látky sa starajú o citrusové tóny s jemnou prímesou koriandru. Zaujímavé je, že patrí k extrémne ľahkým drinkom. Počas jej pitia možno okúsiť iba jemný pocit zahriatia. To aj napriek tomu, že ide o plnohodnotný destilát so 40 % podielom alkoholu.

Kvapka, ktorá zachytáva slnko

Východne od gréckej pevniny, na úpätí Egejského mora, leží ostrov Samos. Jeho obyvatelia tu celé dni žijú pokojným životom a už po stáročia je známy svojou vinárskou produkciou. Vyrába sa tu tiež muškátové víno, ktoré je jednou z hlavných zložiek Metaxy, v oblasti známej pod názvom kvapka, ktorá zachytáva slnko.

Jej pôvod siaha do roku 1888, kedy na svete nebolo veľa alkoholických nápojov, ktoré by vás potešili svojou chuťou. Šance na zmenu sa chopil miestny podnikateľ Spyros Metaxa.

Chcel vytvoriť okúzľujúci nápoj, ktorý bude mať ducha, príjemnú chuť, jemnosť, ale aj silu, z ktorej by sa ľudia vedeli opiť. S týmto cieľom vznikla v meste Piraeus spoločnosť Metaxa. Jej produkcia sa najprv orientovala iba na grécke komunity. Postupne sa však rozšírila cez oceán do USA a neskôr do celého sveta.

Bájne číslo 1888 pripomína edícia Metaxy AEN. Bolo vytvorených iba 1888 karáf s legendárnym mokom zo sudu číslo 1. Ten je najstarší zo všetkých sudov.

Zrodená z blahodárneho brandy

Brandy, jedna z hlavných zložiek Metaxy, so sebou prináša mnoho výhod. Má protizápalové vlastnosti, ktoré fungujú ako účinný prostriedok na zmiernenie kašľa alebo bolesti v krku. Okrem toho ponúka tiež utišujúce a relaxačné vlastnosti. S ich pomocou je možné vyvolať zdravý a pokojný spánok.

Metaxa tiež vďaka brandy pomáha dosiahnuť vyváženú úroveň cholesterolu a obsahuje zložky, ktoré dokonca spomaľujú starnutie. Mnohých poteší aj to, že neprispieva k jednoduchému rozkladu cukrov, ktoré sa ľahko ukladajú na tuky. Ak si chcete udržať líniu, pivo je tak v prípade Metaxy v nevýhode. 🙂

Môžete si ju vychutnať samostatne alebo v rôznych miešaných nápojoch. Dobre sa kombinuje napríklad s tonikom, ale okúzli aj v klasických koktailoch, ako Mojito či Caipirinha.

Jej chuť oceníte tiež v kombinácii s ovocnými džúsmi či sladkými likérmi. Ak by ste si na Slovensku radi dopriali trocha gréckeho životného štýlu a nechcete, aby to vašu peňaženku príliš zabolelo, Metaxa bude tým správnym krokom. 🙂

 

2022 © Svetnapojov.sk. Tvorba webu a webdizajn RIESENIA.com